Misogyni bland svensnka män

Föreläsningar och samtal Plats Bromölla

Emma Renström föreläser om - Misogyni bland svenska män. Föreläsningen är en viktig inblick i ett växande fenomen och passar dig som vill förstå dynamiken bakom dessa rörelser och deras påverkan på samhället.

Föreläsning om Misogyni bland svenska män

Trots att Sverige ofta ses som ett av världens mest jämställda länder ökar misogynin (kvinno-hat) bland framförallt unga svenska män och klyftorna mellan unga kvinnor och män ökar. I den här föreläsningen beskrivs forskning om misogyni i Sverige och vad som tycks ligga till grund för att vi ser en ökande misogyni bland unga män. Med forskning och aktuella exempel utforskas sambanden mellan maskulinitetsnormer, sociala förändringar och destruktiva beteenden.

Föreläsningen är en viktig inblick i ett växande fenomen och passar dig som vill förstå dynamiken bakom dessa rörelser och deras påverkan på samhället.

Medverkande

Emma A. Renström, professor i psykologi, Fakulteten för lärarutbildning, Högskolan Kristianstad

Plats

Kulturpunkten, Bromölla kl.18.30-19.30

Övrig information

Föreläsningen arrangeras av Folkuniversitetet i samarbete med Kulturpunkten i Bromölla och ges med stöd av Folkuniversitets föreningen. 

Fri Entré , begränsat antal platser.

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Kristianstad

kundservice.syd@folkuniversitetet.se

Datum
29 sep. 2026 - 29 sep. 2026
Tisdag
Antal tillfällen
1
Första tillfället
tis 29 sep. 2026 kl 18:30-19:30
Plats
Hermansens gata 22, 29521 BROMÖLLA
Visa på karta
Kurs-ID
418633
Pris
0 kr