Förkunskaper
Det här är en kurs för dig som inte har läst spanska tidigare.
Mål
Efter kursen har du en del av kunskaperna i spanska på nivå A1 enligt Europarådets referensram för språk. När du har uppnått nivå A1 kan du presentera dig själv och fråga andra om deras namn och var de bor. Du kan förstå och använda enkla ord och fraser som rör dina behov eller konkreta vardagssituationer. Du kan samtala med någon som talar långsamt och tydligt.
Kursinnehåll
På kursen får du lära dig:
- vanliga ord och enkla fraser
- berätta om dig själv
- ställa enkla frågor och förstå enkla svar
- grundläggande grammatik
- läsa enklare texter
- tala och skriva på spanska om enkla ämnen
- lyssna på dialoger och korta berättelser
- kultur och samhällsliv där språket talas
Kursupplägg
Undervisningen sker huvudsakligen på spanska och fokus ligger på muntlig kommunikation. Vi utgår från praktiska situationer och arbetar med par- och gruppövningar, hörförståelse och konversation. Du förväntas vara aktiv på lektionerna och har goda möjligheter att påverka kursens innehåll och upplägg. Räkna med några timmars hemarbete mellan kurstillfällena.
Kursledare
Kursledaren har spanska som modersmål.
Kurslitteratur
Kurslitteratur ingår inte i priset för kursen. Information om vilken bok du ska använda och var du kan köpa den följer vanligtvis med kallelsen till kursen eller ges vid första kurstillfället. Kurslitteraturen innehåller övningar i alla språkfärdigheter: läsa, höra, skriva och tala.
Kursledare
Andrea Villamisar Naveira
“Du lever ett nytt liv för varje nytt språk du talar. Om du bara kan ett språk, lever du bara en gång”- Tjeckiskt ordspråk.
Andrea Villamisar Naveira bor i Malmö sedan 2019. Hon kommer från en stad i nordvästra delen av Spanien som heter A Coruña. Hon har studerat översättning och tolkning på universitetet i Vigo och har specialiserat sig inom ämnet spanska som främmande språk genom en master på Barcelonas universitet. Hon har varit lärare i spanska sedan 2015 och har även arbetat som översättare från svenska, engelska och franska till spanska och galiciska.
På Folkuniversitetet undervisar Andrea i spanska. På hennes kurser kommer ni att få lära er att kommunicera på spanska på ett dynamiskt och roligt sätt efter era intressen.
Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Malmö