Vill du lära dig franska från grunden och kunna använda språket i vardagliga situationer? På den här kursen får du lära dig enkla fraser och grundläggande grammatik som hjälper dig att klara dig i de vanligaste språkliga sammanhangen. Perfekt för dig som drömmer om att resa till Frankrike eller vill utveckla nya kunskaper!
Förkunskaper
Kursen är för dig som inte har några förkunskaper i franska.
Mål
Målet med den här kursen är att du ska kunna presentera dig själv, ställa enkla frågor och förstå enkla svar. Du lär dig använda vanliga ord och fraser som är användbara i vardagen.
Kursupplägg
Kursen består av totalt 8 träffar. Lektionerna bygger på en blandning av interaktiv muntlig kommunikation och andra språkövningar. Du kommer att delta i dialoger, diskussioner och gruppövningar, men också få möjlighet att träna på hörförståelse, enklare skrivövningar och praktiska grammatik moment. Kursledaren stöttar dig med individuell feedback och guidar dig i din språkutveckling.
Innehåll
- Ställa frågor och svara
- Vardagliga fraser och presentationsövningar
- Grundläggande uttal och hörförståelse
- Enkla meningar och basal grammatik
- Kulturinslag om Frankrike och franskt vardagsliv
Studiematerial
Kurslitteratur ingår inte i kurspriset. Inför kursstart behöver du skaffa boken Édito A1, 2ème édition, ISBN 978-2-278-10364-5.
Övrigt
Kursen startar vid tillräckligt många anmälningar. Tipsa gärna dina vänner och bekanta som också är intresserade – ju fler vi blir, desto större är chansen att kursen blir av! Vi ser fram emot att träffa dig!
Anmäl dig nu och blir redo att använda franskan – enkelt och med självförtroende!
Anmälan
Tryck på ”Boka nu”. Kort efter att du har ansökt till kursen, kommer du få en bekräftelse. Vi önskar att du bokar kursen minst två veckor innan kursens planerade startdatum. Om det inte har inkommit tillräckligt många anmälningar, kan vi behöva ställa in kursen.
Länkar
Kursledare
Magali Alvarez
Magali Alvarez har lång erfarenhet av undervisning både i Frankrike och Sverige. Hon har arbetat som lärare i 12 år i Frankrike, främst i grundskolan, och har även undervisat i franska på högstadiet i Gävle. Med sin gedigna bakgrund och passion för språkinlärning skapar Magali en lärande miljö som bjuder in till både nyfikenhet och utveckling.
Magali brinner för att kommunicera och att dela med sig av Frankrikes rika kultur, seder och traditioner. På hennes kurser får du inte bara lära dig språket, utan också uppleva en bit av den franska vardagen.
Med ett pedagogiskt och varmt förhållningssätt strävar Magali efter att stötta dig i din läranderesa. Oavsett om du behöver hjälp med att förstå en svår mening, öva uttal eller vill bolla en idé – inga frågor är för små eller för stora. Tillsammans kommer ni att öva på att interagera, förstå och uttrycka er i vardagliga situationer på franska.
Hos Magali står du som deltagare alltid i fokus, och hennes mål är att du ska känna dig trygg och motiverad att utvecklas!
Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Gävle