Kursbeskrivning
Studiematerial och övningar anpassas efter dina arbetsuppgifter eller din bransch. Du väljer undervisning mellan 15 och 40 lektioner per vecka.
- Minimum 15 lektioner
- Varje lektion är 45 minuter
- Minimum 1 vecka
- Låg till avancerad nivå (A1 - C1)
- Kursmaterial tillkommer med ca 35 £
Kursavgift
15 lektioner, 1 vecka: 13 500 kr
20 lektioner, 1 vecka: 16 600 kr
30 lektioner, 1 vecka: 22 400 kr
Kontakta oss om du vill ha prisuppgift för ett annat antal veckor.
Kurstider
Enligt överenskommelse
Kursstart
2022: valfri måndag.
Ingen undervisning följande datum: 3/1, 15/4, 18/4, 2/5, 2-3/6, 29/8, 26 - 30/12
Skolan
The Oxford English Centre grundades 1979 och ligger i en vacker byggnad i närheten av universitetet. Förutom rymliga klassrum, inrymmer byggnaden ett multimediarum, ett datarum med tillgång till fritt Internet, bibliotek och en restaurang som serverar varm och kall mat till rimliga priser. Här finns också en vacker trädgård att studera eller bara slappna av i. På fritiden organiserar skolan olika sociala och kulturella aktiviteter som till exempel besök på Oxford University, teaterbesök och biljardkvällar samt helgutflykter till London eller Stratford.
Undervisning
Alla lärare är universitetsutbildade och har lång erfarenhet av att undervisa i engelska som främmande språk. Alla kursdeltagare ges individuell uppmärksamhet. Undervisningen tar upp alla aspekter i språket, grammatik, ordförråd, läs- och hörförståelse, tal och skrift. Tonvikten ligger på effektiv kommunikation och att få säkerhet och flyt i språket.
Har du frågor?
Kontakta Internationella Skolorna