Ellen Keys liv och idéer

Plats Växjö

I den här studiecirkeln fördjupar vi oss i Ellen Keys spännande liv och intressanta idéer.

Boka nu

Ellen Key (1849-1926) var en svensk författare, pedagog och kvinnosaksideolog. Under tidigt 1900-tal var Key en av Sveriges mest omtalade samhälls- och kulturdebattörer. Hon skrev böcker, artiklar och pamfletter om bland annat fred, feminism och folkbildning. Hon kämpade för kvinnors rättigheter och skrev om ämnen som utbildning, inredning och föräldraskap. Man talar om att hon var både i och före sin tid. Kan Ellen Keys tankar och idéer fungera även idag?

Mål

Målet med studiecirkeln är att ge en djupare insikt i Ellen Keys liv, verk och idéer samt att diskutera hur hennes arv kan vara aktuellt i dagens samhälle.

Upplägg

Studiecirkeln är självledd av deltagarna och inga förkunskaper kring ämnet krävs. Kärnan i en studiecirkel är att det blir ett bra samtal och diskussioner om ämnet. Det är därför viktigt att alla bidrar med sina egna tankar och reflektioner. I en studiecirkel förväntas ingen vara expert utan alla tar ansvar att stödja gruppens kunskaps- och erfarenhetsutbyte. Tillsammans hjälps ni åt att skapa en trevlig miljö under träffarna.

Studiecirkeln består av fyra häften med efterföljande diskussionsfrågor, ett häfte per tillfälle. Ni läser ett häfte inför varje träff och diskuterar sedan innehållet tillsammans. Ni väljer själva ut de frågor som ni tycker passar just er grupp.

Under den första träffen medverkar en av Folkuniversitetets medarbetare som hjälper er att komma igång och delar ut studiematerialet. Under den träffen bestämmer vi också vem i gruppen som ska vara administrativ cirkelledare och bland annat registrera närvaro för träffarna.

Cirkeln är kostnadsfri. För att cirkeln ska starta krävs minst tre anmälda.

Du anmäler dig genom trycka på boka-knappen.

Plats

Folkuniversitetet, Lineborgsplan 11, Växjö

Om häftena

Författare till häftena är Catharina Hällström, fil.dr. i pedagogik. Catharina har varit verksam inom Centrum för barnkultur på Stockholms universitet, samt medverkat i en mängd artiklar gällande barnkultur. Studiematerialet är ett samarbete mellan Folkuniversitetet och Ellen Key-sällskapet.

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Växjö

kundservice.syd@folkuniversitetet.se

Datum
19 jan. 2027 - 2 mars 2027
Tisdag
Antal tillfällen
4
Första tillfället
tis 19 jan. 2027 kl 17:30-19:45
  • tis 2 feb. 2027 kl 17:30 - 19:45
  • tis 16 feb. 2027 kl 17:30 - 19:45
  • tis 2 mars 2027 kl 17:30 - 19:45
Plats
Lineborgsplan 11, 35233 VÄXJÖ
Visa på karta
Studietimmar
12
Kurs-ID
420806
Pris
0 kr