Filosofera med filosoferna och Ann Lagerström

Plats Stockholm

Det här är tre kvällar för dig som vill lära känna en existentiell filosof i taget. Ann Lagerström väljer ut tre filosofer och introducerar dig i den existentiella filosofin och deras tänkande. Vi provar tankar och filosoferar vidare tillsammans.

Boka nu

Filosofera tillsammans

Ann Lagerström ger en kortare föreläsning - vem var filosofen och vad var centralt i hens tänkande. Sedan filosoferar vi vidare tillsammans på något av de teman som låg filosofen närmast. Hur kan vi förstå hens tankar? Och vad tänker vi själva?

Tre filosofer –

Exempel på vilka vi kan komma att prata om:

Hannah Arendt – människan som möjlighet

Jean-Paul Sartre – människan som självständig

Gabriel Marcel – människan som sökare

Kursledare

Ann Lagerström är filosofie magister i praktisk kunskap och har studerat existentiell filosofi på Södertörns högskola. Hon är verksam som författare, journalist, existentiell samtalsledare, filosofisk praktiker och utbildare.

Läs mer om Ann i presentationen längre ner!

Kursledare

Ann Lagerström

Ann Lagerström är ledarskapskonsulten, journalisten och författaren som de senaste 15 åren fördjupat sig i existentiell filosofi och psykologi. Hon har både studerat praktisk kunskap på Södertörns högskola och utvecklat metoder för existentiella samtal. Nu håller Ann i existentiella salonger för små och stora grupper, existentiell handledning på arbetsplatser och utbildar existentiella samtalsledare.

Ann Lagerström är fil. mag. i praktisk kunskap, Södertörns högskola, där hon också är utbildad i existentiell filosofi och psykologi, filosofihistoria och modern filosofi. Vidare är hon existentiell vägledare, utbildad av SEPT, Sällskapet för existentiell psykoterapi; certifierad existentiell coach och samtalsledare, senior ledarskapskonsult, utbildare, handledare samt författare till flera böcker om existentiell filosofi och psykologi. Ann har sedan 2008 lett existentiella samtalsgrupper och retreater och utbildat existentiella coacher och samtalsledare.

"Behovet att samtala om livets stora frågor är stor i vår tid i alla åldersgrupper och vi behöver bli fler som har kompetens att både initiera och hålla i existentiella samtal", säger hon.

Ann har skrivit böckerna Existentiell coaching och Konsten att leva innerligt, en både lättläst och berörande introduktion till den existentiella filosofin.

Fotografi av Ann Lagerström.

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Stockholm

direkt@folkuniversitetet.se

Datum
20 okt. 2026 - 10 nov. 2026
Tisdag
Antal tillfällen
3
Första tillfället
tis 20 okt. 2026 kl 18:00-20:15
  • tis 3 nov. 2026 kl 18:00 - 20:15
  • tis 10 nov. 2026 kl 18:00 - 20:15
Plats
Kungstensgatan 45, 11359 STOCKHOLM
Visa på karta
Kurs-ID
138941
Pris
1650 kr