Måleri, reflektion och nya perspektiv – Med färg

Plats Jönköping

Välkommen till en unik, kreativ och sinnlig utforskning av perspektiv, rörelse och upptäckande genom måleri, musik och reflektion. Kursen ges av Folkuniversitetet i Jönköping!

Boka nu

Kursbeskrivning

Med färg är en kurs för vuxna som vill utforska måleriet bortom teknik och prestation.

Genom måleri, musik och reflektion får deltagarna möjlighet att upptäcka nya perspektiv, utveckla sitt eget bildspråk och fördjupa tilliten till sin skapande förmåga.

Varje träff tar sin utgångspunkt i en naturupplevelse, en stämning eller en erfarenhet hämtad från landskapet i Södra Vätterbygden. Naturen fungerar inte som förlaga för avbildning utan som inspiration till det egna skapandet.

Målgrupp

Vuxna som vill utforska sitt skapande genom färg och form, oavsett tidigare erfarenhet av måleri. Inga förkunskaper krävs.

Syfte

Syftet med kursen är att skapa ett tryggt och inspirerande rum för kreativt utforskande där deltagarna genom måleri, musik och reflektion får möjlighet att upptäcka nya perspektiv och utveckla sitt eget bildspråk.

Pedagogisk grund

Kursen bygger på ett processinriktat arbetssätt inspirerat av Expressive Arts-pedagogik.

I kursen samverkar:

  • naturen som inspirationskälla
  • musik som kreativ öppning
  • färgen som utforskande ingång
  • måleriet som skapande process
  • focusing och gemensam reflektion

Fokus ligger på utforskande, nyfikenhet och utvecklingen av ett personligt bildspråk snarare än på prestation eller teknisk skicklighet.

Musik används som ett pedagogiskt redskap för att skapa närvaro, väcka fantasi och öppna för det kreativa arbetet. Måleriet står samtidigt hela tiden i centrum.

Om kursledaren

Teresia Clifford är konstnär, pedagog och präst med ett särskilt intresse för måleri som utforskande och kreativ process.

Hon har studerat måleri vid Gerlesborgsskolan och är certifierad inom Expressive Arts-pedagogik (EXA). Under senare år har hon fördjupat sitt konstnärliga arbete genom studier för den engelske konstnären David Mankin, både genom webbkurser och praktiskt arbete i England. Teresia driver egen ateljé och ett mindre galleri i Smedbyn i Huskvarna. Hennes konst har visats i samband med konstrundor på Visingsö, i Skåne och i Södra Vätterbygden. Parallellt med sitt konstnärliga arbete leder hon skapande verksamhet inom Svenska kyrkan. Där ansvarar hon bland annat för konceptet Hoppets frö, där måleri, musik och reflektion används som ingångar till skapande och eftertanke.

Kursen Med färg har däremot en uttalat sekulär profil. Inspirationen hämtas från naturen, landskapet och årstidernas växlingar i Södra Vätterbygden samt från deltagarnas egna erfarenheter och kreativa processer.

Min ambition är att skapa kurser där människor får möjlighet att utveckla sitt kreativa uttryck i en tillåtande och inspirerande miljö.Genom mötet mellan måleri, musik, naturinspiration och reflektion vill jag erbjuda sammanhang där nyfikenhet, skaparglädje och upptäckarlust kan växa och där deltagarna får möjlighet att utveckla sitt eget bildspråk.

Kursledare

Teresia Clifford

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Jönköping

info.jonkoping@folkuniversitetet.se

Datum
27 jan. 2027 - 2 juni 2027
Onsdag
Antal tillfällen
8
Första tillfället
ons 27 jan. 2027 kl 17:00-19:15
  • ons 10 feb. 2027 kl 17:00 - 19:15
  • ons 24 feb. 2027 kl 17:00 - 19:15
  • ons 10 mars 2027 kl 17:00 - 19:15
  • ons 24 mars 2027 kl 17:00 - 19:15
  • ons 5 maj 2027 kl 17:00 - 19:15
  • ons 19 maj 2027 kl 17:00 - 19:15
  • ons 2 juni 2027 kl 17:00 - 19:15
Plats
Barnarpsgatan 7, 55316 JÖNKÖPING
Visa på karta
Studietimmar
24
Kurs-ID
143678
Pris
2450 kr