Contemporary 20+ Beginner DROP IN med Elvira Hall

Plats Stockholm

Vill du upptäcka dansens värld och utveckla ditt skapande? Den här kursen är för dig som vill lära dig grunderna i contemporary och lära dig kompositions verktyg.

Boka nu

Nyhet

Den är kursen ges i våra lokaler i Kräftriket

Kursupplägg

Undervisningen anpassas efter gruppens nivå och leds av en erfaren lärare som undervisar i sin egen unika stil. Fokus ligger på att skapa en lustfylld miljö där du kan utvecklas i din egen takt.

Ta chansen att prova på contemporarydans och upplev glädjen i att uttrycka dig genom rörelse!

Innehåll

  • Grundläggande teknik och golvövningar
  • Stegsekvenser och danskombinationer
  • Improvisation och utforskande av uttryck

Förkunskaper

Den här kursen kräver inga tidigare erfarenheter. Öppen för vuxna från 16 år och uppåt.

Bra att veta

  • Nu får du som student 25 % rabatt på alla våra danskurser i Kräftriket vid bokning av hela kursen.Du anmäler dig genom att maila ba.sthlm@folkuniversitetet.se (du kommer att behöva intyga student-ID)
  • Den här kursen ges i våra nya lokaler i Kräftriket Adress: Kräftriket 5, busshållplats Albano (7min från Odenplan).
  • Drop-in erbjuds i mån av plats. För garanterad plats rekommenderar vi att du bokar hela kursen.

Kursledare

Elvira Hall

Elvira är utbildad danspedagog vid Stockholms Konstnärliga Högskola och undervisar främst i stilar som modern/nutida, improvisation & komposition, jazz, Body Percussion och barndans.  

Elvira är även musiker och folkmusiken ligger extra nära hjärtat. Musik- och rytmintresset påverkar både hennes skapande och undervisande och att utgå från eller laborera med musiken genomsyrar ofta hennes undervisning.  

Hon arbetar med dansundervisning för olika grupper och kontexter och ingår även i danskollektivet MYLLER där hon också varit konstnärlig ledare och koreograf för kollektivets första produktion och dansföreställning. 

I både konstnärligt och pedagogiskt arbete fokuserar Elvira på kollaborativa och normkritiska förhållningssätt där ett tillåtande rum kan skapas genom att alltid prioritera individualitet, mångfald och reflektion. Hon arbetar gärna med komposition och koreografi som verktyg för att fördjupa ett material och koncept eller i arbetet med reflektion och dansanalys. 

“För mig är "dansteknik” inte bara genre-specifika övningar utan även hur vi förhåller oss i rummet, till varandra och våra egna kroppar. I min egen danspraktik har lekfullheten alltid varit viktigast. För mig går den alltid hand i hand med det allvarsamma. Och i min kropp och mitt uttryck vill jag alltid pendla mellan och sammanväva det sköna och roliga i dansen med det seriösa och utmanande.” 

Elvira Hall

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Stockholm

direkt@folkuniversitetet.se

Datum
8 sep. 2026 - 24 nov. 2026
Tisdag
Antal tillfällen
12
Första tillfället
tis 8 sep. 2026 kl 19:35-20:50
  • tis 15 sep. 2026 kl 19:35 - 20:50
  • tis 22 sep. 2026 kl 19:35 - 20:50
  • tis 29 sep. 2026 kl 19:35 - 20:50
  • tis 6 okt. 2026 kl 19:35 - 20:50
  • tis 13 okt. 2026 kl 19:35 - 20:50
  • tis 20 okt. 2026 kl 19:35 - 20:50
  • tis 27 okt. 2026 kl 19:35 - 20:50
  • tis 3 nov. 2026 kl 19:35 - 20:50
  • tis 10 nov. 2026 kl 19:35 - 20:50
  • tis 17 nov. 2026 kl 19:35 - 20:50
  • tis 24 nov. 2026 kl 19:35 - 20:50
Plats
Kräftriket 5, 10405 STOCKHOLM
Visa på karta
Kurs-ID
138243
Pris
3110 kr