Förkunskaper
Kursen riktar sig till dig som är nybörjare. Nivå anpassas av vår danspedagog.
Mål
Målet med kursen är att stärka din kropp och skapa rörelsefrihet. Du utvecklar ditt center, din dynamik, och teknik för att uttrycka dig personligt och konstnärligt.
Innehåll
- Rörelser som stärker centrum för balans och dynamik.
- Spiralrörelser, hopp och löpningar som skapar energi och flöde.
- Koreografiska övningar och danskomposition skapad av Melody.
- Inspiration från östasiatiska perspektiv på rörelse och flöde.
Kursupplägg
Undervisningen sker i en stödjande och tillåtande miljö med fokus på gemenskap och individuell utveckling. Med personlig vägledning och gruppövningar utforskar vi tekniken tillsammans. Rörelseflödet byggs gradvis upp och är både utmanande och anpassat till gruppens behov.
Kursledare
Melody har över 15 års erfarenhet som dansinstruktör och pilateslärare. Hon har fördjupat sig i releasedans under utbildning hos Susanne Svantesson och Gotlands Dansutbildningar. Melody kombinerar dans med konst, performance och gruppträning, både nationellt och internationellt. Hom är född i Uppsala, har bott 12 år i Tyskland, och är armenier. Hennes pedagogik fokuserar på inklusion.
Övrigt
Ta med bekväma kläder som gör det lätt att röra sig och förstärker din dansupplevelse.
Kom och upptäck den energi och frihet som releasedans ger dig!
Kursledare
Melody Panosian Saki
Melody har över 15 års erfarenhet som dansinstruktör och pilateslärare. Hon har fördjupat sig i releasedans under sin utbildning hos Susanne Svantesson och Gotlands Dansutbildningar.
Melody kombinerar dans med konst, performance och gruppträning, både nationellt och internationellt. Hon är född i Uppsala, har bott 12 år i Tyskland, och är armenier. Hennes pedagogik fokuserar på inklusion.
Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Södertälje