Joppe Smink-Katagiri
Kursledare
Jag heter Joppe Smink-Katagiri, är född i Nederländerna och uppvuxen i Sverige. Språk och kulturer har alltid varit stora intressen för mig, och jag talar svenska, nederländska, engelska och japanska.
Min egen resa med japanskan började på Folkuniversitetet. Sedan dess har jag fortsatt att studera språket och har idag uppnått N1-nivå i Japanese Language Proficiency Test (JLPT).
Eftersom jag själv har gått från nybörjare till avancerad nivå vet jag vilka utmaningar som kan uppstå i språkinlärningen. I min undervisning vill jag därför fokusera på att skapa förståelse för varför språket fungerar som det gör, inte bara på att memorera glosor och grammatik.
Japanskan är dessutom full av intressanta detaljer och oväntade samband – som att karaoke (カラオケ) betyder ”tom orkester”.
Jag ser fram emot att upptäcka japanskan tillsammans med dig.