Läkande, stärkande skrivande

Plats Stockholm

En kurs för dig som vill överraska dig själv i ditt skrivande och kanske få syn på nya, oväntade versioner av dig själv. 

Boka nu

Förkunskaper

Du behöver inte ha tidigare skrivvana för att gå kursen.

Målgrupp

Kursen riktar sig till dig som är intresserad av att låta dig överraskas av det som händer i skrivandet när du släpper taget om prestation och litar till vad som händer i skrivprocessen. Kursen kan fungera som inspiration för den som redan skriver och för verksamma inom andra kreativa fält. Men främst kan den fungera som en väg för att stärka sig själv och tydliggöra en process här och nu. Det är inte terapi, men de goda effekterna av att skriva utifrån riktade uppgifter är ofta upplyftande och inspirerande.

Syftet med kursen

är att inspirera dig till att använda skrivandet som ett verktyg för välmående och bearbetning av erfarenheter, både svåra och goda. Ett självreflekterande skrivande kan även fungera som ett sätt att nå insikter och använda skrivande kontinuerligt som ett medel för att umgås med sig själv, ta hand om sig själv. Om man sedan använder det konstnärligt är det en bonus. Att skriva är hälsofrämjande, det finns flera forskare som hävdar detta. Att genom skrivandet överraska dig själv i ditt skrivande och kanske få syn på nya, oväntade versioner av dig själv.

Vänligen observera att den här kursen inte involverar AI-assisterat skrivande.

Till största delen är det just skrivprocessen vi arbetar med under samtliga kurser hos Skrivarakademin. Så när du deltar i en kurs hos oss behöver du respektera de övriga deltagarnas tid, genom att bidra och arbeta med texter som du skrivit själv.

Innehåll

Vi gör korta och längre skrivövningar med olika startpunkter, exempelvis myter, symboler, bilder, litteraturcitat med mera. Du får en rad tips för skrivrutiner och verktyg för att fortsätta skriva. Saker vi kommer att använda oss av och lära oss är tex att friskriva, spontana skrivuppgifter, “journaling” och reflektivt skrivande.

Deltagarna läser inte upp eller ger och feedback på texterna, dem får deltagarna ha i fred men vi delar och reflekterar på ett öppet och prestigelöst sätt under kursledarens ledning.

Det ska vara ett helt tryggt rum där alla får medverka och skriva på sina egna villkor. Men det är viktigt att släppa tanken på ett resultat under den här kursen. Just skrivande är också ett tillfälle för reflektion och kan vara vilsamt.

En deltagare som tidigare gått kursen säger:

"Kursen blev ett tryggt rum, ingen press på att vi behövde läsa upp våra texter. Efteråt sade jag till min vän att det här var en av de bättre skrivarkurser jag har varit på. "

Kursledare

Clara Diesen är poet och en erfaren skrivpedagog. Hon har själv använt reflekterande skrivande som en del av sin konstnärliga praktik och har erfarenhet av att arbeta med teater och utforskande workshops. Hon har arbetat på Skrivarakademin sedan 2013. Hon är en flitigt anlitad gästlärare och har bland annat varit huvudlärare på Skrivarakademins heltidsutbildning Skrivarlinjen och adjunkt i kreativt skrivande på Malmö Universitet. Clara Diesen har publicerat poesi, tre diktsamlingar hittills på Albert Bonniers förlag och skrivit dramatik som uppförts bl.a på Dramaten - men hon undervisar även i prosa. Hon är återkommande krönikör i P1 Tankar för dagen, skriver essäer - och har ett stort intresse av kreativa processer.

Skrivarakademins kursutbud ser du här!

Kursledare

Clara Diesen

Clara Diesen är poet och har gett ut tre diktsamlingar på Albert Bonniers förlag. Hennes senaste bok Lys gavs ut på Lejd förlag 2025. Clara har varit verksam som dramatiker och regissör. Clara medverkar dessutom återkommande i P1:s Tankar för dagen.

Hos Skrivarakademin håller Clara Diesen kurserna Poesi, Läkande, stärkande skrivande, Kom igång och skriv och Kreativ sakprosa.

Fotografi på Clara Diesen.

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Stockholm

direkt@folkuniversitetet.se

Datum
5 juni 2027 - 6 juni 2027
Lördag, Söndag
Antal tillfällen
2
Första tillfället
lör 5 juni 2027 kl 10:00-16:00
  • sön 6 juni 2027 kl 10:00 - 16:00
Plats
Kungstensgatan 45, 11359 STOCKHOLM
Visa på karta
Studietimmar
14
Kurs-ID
143908
Pris
3475 kr