Klassisk grekiska gruppen AMA-distans live

Plats Malmö

Lär dig klassisk grekiska på Folkuniversitetet!

Boka nu

Förkunskaper

Det här är en fortsättningskurs för dig som är nybörjare.

Mål

Efter kursen har du en del av kunskaperna i klassisk grekiska på nivå A1 enligt Europarådets referensram för språk. Du har ökat din förståelse för klassisk grekiska och dess påverkan på den europeiska kulturen ("Redan de gamla grekerna").

Kursinnehåll

Klassisk grekiska är ett indoeuropeiskt språk och moderspråk till modern grekiska. Kursen fokuserar på kulturhistorien och sambanden mellan olika europeiska språk.

Kursupplägg

Kurslitteraturen är inspirerad av samma upplägg, som används i kursledarens latin-undervisning. Kursledaren hoppas, att det ska göra studierna lika tilldragande, att kursen når sitt andra decenniums studier. Du förväntas vara aktiv på lektionerna och har goda möjligheter att påverka kursens innehåll och upplägg. Räkna med några timmars hemarbete mellan kurstillfällena.

Kursledare

Kursledaren har magisterexamen i historia, i teologi och i italienska, kandidatexamen i latin och har fullföljt universitetskurser i klassisk och nytestamentlig grekiska.

Kurslitteratur

Kurslitteratur ingår inte i priset för kursen.

Kursledare

Andreas Dahlgren

"Latinet gör det inom humanvetenskaperna som matematiken gör inom naturvetenskapen: att man känner sig hemma."

Andreas kommer från Skånes huvudstad, Malmö. Men det har inte alltid varit så; sina tre första levnadsår tillbringade han i Stockholm, så ur skånsk synvinkel är han nästan en utlänning. 

Hans favoritspråk är latin och den tillhörigheten har han genom sin italienska mor. I Italien var det till för ett antal år sedan obligatoriskt redan i grundskolan att studera latin. Det var i sådana böcker, avpassade för högstadieelever och med en approach såsom om latin var en italiensk dialekt, som han trädde in i de klassiska språkens värld, sedd ur en pojkes ögon. 

I latinet finner man grammatiken som ”ren vetenskap”, förutom att alla grammatiska uttryck är av latinskt ursprung. Ja, många latinister skulle nog säga, att det enda nödvändiga språket är latin; med latinet som gemensamt europeiskt språk, som ju inte är något folks egna språk, minimeras riskerna att inte förstå varandra. 

Uttalet är lätt och betoningsreglerna konsekventa. Latinet gör det inom humanvetenskaperna som matematiken gör inom naturvetenskapen: att man känner sig hemma.

Folkuniversitetet är förberedelsestället för att träda in i de lärdes värld, antingen bildligt eller rent konkret genom att på sikt resa till ett latinseminarium. 

VADE MECUM! (Gå med mig!)

Andreas Dahlgren, Folkuniversitetet

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Malmö

kundservice.syd@folkuniversitetet.se

Datum
15 jan. 2027 - 12 mars 2027
Fredag
Antal tillfällen
9
Första tillfället
fre 15 jan. 2027 kl 16:15-17:45
  • fre 22 jan. 2027 kl 16:15 - 17:45
  • fre 29 jan. 2027 kl 16:15 - 17:45
  • fre 5 feb. 2027 kl 16:15 - 17:45
  • fre 12 feb. 2027 kl 16:15 - 17:45
  • fre 19 feb. 2027 kl 16:15 - 17:45
  • fre 26 feb. 2027 kl 16:15 - 17:45
  • fre 5 mars 2027 kl 16:15 - 17:45
  • fre 12 mars 2027 kl 16:15 - 17:45
Plats
Regementsgatan 4, 21142 MALMÖ
Visa på karta
Studietimmar
18
Kurs-ID
420122
Pris
2595 kr