Att leda hållbarhetsgrupper

Plats Stockholm

Visst kan mänskligheten bättre än så här! Om du håller med, och du vill vara med och hjälpa människor att förstå läget och ta steg framåt, så är denna träff för dig.

Boka nu

Den globala medeltemperaturen ligger just nu på +1,3 grader, vilket kan kännas både deprimerande och oroande. Samtidigt som läget är allvarligt är det dock inte kört. Men förändring behöver ske. Rätt snabbt också. Vad ser du som din roll i detta? Vad drivs du av? Och vilka möjligheter att göra skillnad finns inom folkbildningen?

Under den här kvällen kommer du möta fler likasinnade och få utrymme för samtal och reflektioner. Vi går från det stora (och kanske överväldigande) till den konkreta som går att göra här och nu.

Du kommer även få en kort introduktion till Folkuniversitetets verksamhet utifrån ett hållbarhetsperspektiv, med konkreta exempel och tips på hur du vara en del av den. Vi vill också gärna ta del av dina tankar för hur vi på Folkuniversitetet kan vara möjliggörare för människor som bär på idéer och engagemang för att driva på hållbarhet.

Om träffen

Denna träff passar både dig som är nyfiken på vilka möjligheter som finns, och dig som kanske redan leder grupper och driver verksamhet hos oss.

Vi bjuder på fika!

Och sen då..?

Denna träff kommer följas upp med fler träffar utifrån vilka idéer och önskemål som kommer upp under kvällen.

Kursledare

Sofia Lindström

Therese Andersson

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Stockholm

direkt@folkuniversitetet.se

Datum
19 nov. 2026 - 19 nov. 2026
Tisdag, Torsdag
Antal tillfällen
1
Första tillfället
tors 19 nov. 2026 kl 18:15-20:30
Plats
Kungstensgatan 45, 11359 STOCKHOLM
Visa på karta
Studietimmar
4
Kurs-ID
137185
Pris
0 kr