Fehmarn Bält – mer än en tunnel

Föreläsningar och samtal Plats Trelleborg

Fehmarn Bält-förbindelsen är ett av de största byggprojekten i norra Europa. Men vad händer när nya förbindelser förändrar kartan mellan människor och platser? En föreläsning med Anders Lund Hansen, docent i kulturgeografi.

Fehmarn Bält-förbindelsen är ett av de största byggprojekten i norra Europa. Men vad händer när nya förbindelser förändrar kartan mellan människor och platser? Om vardagsliv, framtidsbilder och nya relationer mellan Centraleuropa, Storköpenhamn, Sydsverige och det övriga Sydskandinavien.

Medverkande

Anders Lund Hansen, docent i kulturgeografi vid Lunds universitet och föreståndare för Centrum för Öresundsstudier (CORS)

Plats

Trelleborgs bibliotek

Övrig information

Fri entré

Begränsat antal platser. Föranmälan görs till arrangemang@trelleborg.se eller genom att kontakta biblioteket.

Föreläsningen arrangeras i samarbete med Trelleborgs bibliotek med stöd från Folkuniversitetsföreningen.

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Malmö

kundservice.syd@folkuniversitetet.se

Datum
26 nov. 2026 - 26 nov. 2026
Torsdag
Antal tillfällen
1
Första tillfället
tors 26 nov. 2026 kl 12:00-13:00
Plats
Astrid Lindgrens allé 1 , 23143 TRELLEBORG
Visa på karta
Studietimmar
1
Kurs-ID
419236
Pris
0 kr