På den här höstlovskursen återbrukar vi tyger på olika sätt; syr om kläder, broderar, skapar nya saker av gamla plagg t.ex en väska eller en neccesärl. En tröja kan bli en kjol eller en mössa. Vi syr både för hand och med maskin.
Målgrupp
En kurs för dig som är 13-16 år och kan sy lite på symaskin som du kanske lärt dig i textilslöjden. Undervisningen sker individuellt och anpassas efter varje deltagares nivå.
Förkunskap
Sömnadsvana från grundskolan. Kursdeltagarna arbetar med sina egna plagg under individuell handledning. Viss gemensam genomgång kan förekomma om deltagare arbetar med liknande moment.
Mål
Genom att sy om och återbruka får du kunskaper i hur man enkelt kan förnya sina plagg och återanvända kläderna i sin garderob till nya plagg eller andra saker som väska, datorfodral, eller kanske vill du brodera på dina jeans för att laga ett hål. Du lär dig nya sömnadskunskaper och att ändra plagg samtidigt som du bidrar till att skapa en hållbarare värld och lär dig hur du kan förlänga livslängden på dina kläder.
Innehåll
Ta med dig 2-3 plaggeller annat tyg eller material som du kan tänka dig att återbruka/sy om. Du får hjälp med att prova tekniker som snabbt och enkelt kan uppgradera befintliga plagg som t.ex. jeans, collagetröja, skjorta. Har du lite mer erfarenhet av sömnad kan du sy nya plagg av dina gamla och återbruka flera plagg till ett nytt. Eller så syr du på applikationer, lagar med fina lappar eller kortar av eller förlänger ditt plagg på ett fantasifullt sätt. Vid varje kurstillfälle går vi igenom några praktiska detaljer som kan vara bra att ha med dig när du vill fortsätta att återbruka hemma eller på andra kurser framöver.
Material
Material ingår inte i kursavgiften. Du tar med dig de sybehör och det material du behöver. Du tar med de plagg du vill återbruka. Ta med 2-3 plagg. Ta även med dig följande material:
- tråd i passande färg till det du vill sy
- knappar, band m.m. som du behöver till din design.
På plats finns några symaskiner, saxar, måttband, knappnålar, synålar, broderigarn.
Undervisningsform/kursupplägg
Kursdeltagarna arbetar med sina egna plagg under individuell handledning.
Kursledare
Lisa Cowling
Kursledare
Lisa Cowling
Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Stockholm