Förkunskaper
Kursen är öppen för alla, oavsett tidigare erfarenhet. Kursledarna ger individuell vägledning och anpassar kursen efter dina behov och nivå.
Mål
Målet med kursen är att du ska få en grundläggande förståelse för akrylmålning, akvarell och teckning, samtidigt som du utforskar olika tekniker och hittar inspiration i ditt skapande.
Kursinnehåll
Varje tillfälle fokuserar på en specifik teknik:
26 januari: Teckning. Du får introduktion till bildskapandet med moment som komposition, form, perspektivlära, proportioner, ljus och karaktär. Du får prova olika tecknings tekniker med både ritkol och blyerts samt tusch.
2 februari: Akvarell. Upptäck akvarellens möjligheter genom att arbeta med komposition, material och grundläggande tekniker. Lär känna akvarellens lekfullhet och hur färgerna möts på papperet.
9 februari: Akryl. Här får du som vill prova på att måla i akryl en chans att utforska mediets egenskaper och hitta ditt eget uttryck.
Kursupplägg
Kursen omfattar tre tillfällen à tre studietimmar. Varje tillfälle innehåller både gemensamma genomgångar och praktiska övningar med individuell handledning i en liten grupp om max 9 deltagare.
Studiematerial
Material ingår i kursavgiften.
Kursledare
Vår kursledare har lång och gedigen erfarenhet och kunskap om sin respektive favoritteknik i sitt skapande som konstnär.
Kursledare
Rosamy Cotino
Rosamy Cotino arbetar som grafisk formgivare och illustratör, sedan 2009 varvar hon jobbet som grafisk kreatör med konstnärsyrket.
Hennes främsta media är måleri i akryl och blandteknik, hon tycker att det ger henne ett härligt spelrum för nytänkande och utveckling av sin kreativitet.
Rosamy har gått Estetiska konststudier på gymnasiet, Bild-& formlinje, fristående kurser i illustration, grafisk form samt copy. Hon har ställt ut både i Sverige och utomlands.
Viveca Strand
Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Södertälje