Under fem lektioner i senhöst fördjupar vi oss i akvarellmåleriets uttrycksfulla och spännande möjligheter. Kursen vänder sig till dig som redan har målat en del och vill utveckla ditt bildskapande vidare.
Kursinnehåll
Vi arbetar med klassiska akvarelltekniker som vått-i-vått, lager på lager, maskeringar och ursparningar. Du får också fördjupa dig i färglära och komposition, med fokus på hur teknik och uttryck samspelar i ditt måleri.
Mål
Målet med kursen är att ge dig ny inspiration, stärka ditt uttryck och ge dig fler verktyg och insikter i ditt fortsatta målande.
Material
Material som rekommenderas till kursen (medtages - ingår ej):
Akvarellpapper Arches 300g grovgräng lösark
3 tubfärger akvarellfärg med Artis kvalité
- gult: New Gamboge 5 ml tub
- röd: Alizarin Crimson 5ml tub
- blå: French Ultramarin 5 ml tub
extra: Payne´s gray 5 ml tub
1 st akvarellpensel Nr 12 eller större Nr 16
maskerings tejp
enkel färgkopp att blanda färger i
skivor och vattenskål (finns att låna)
Kursledare
Marie Hellsing, bildskapare och bildlärare.
Född och uppvuxen i Karlskoga där jag också har min verksamhet i Bofors gamla stationsbyggnad. I mitt skapande arbetar jag främst med akvarellmåleri, teckning och grafik, men använder även andra tekniker.
De senaste 30 åren har jag skapat, målat, undervisat samt deltagit och ställt ut bilder i en mängd olika sammanhang. Som konstnär är jag autodidakt, men under årens lopp har jag studerat teckning, måleri och bildkunskap för flertalet etablerade konstnärer.
Läs mer om mig på Maries hemsida
Kursledare
Marie Hellsing
Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Örebro län