Ingela Hofsten: Swing-it, Kai!

Föreläsningar och samtal Plats Östersund

Vad vet du om ”Sveriges första kvinnliga schlagerkompositör”? Journalisten och författaren Ingela Hofsten visar bilder och ger smakprov ur Kai Gullmars låtskatt.

Så här beskriver Ingela Hofsten själv sitt föredrag:

"Jag berättar i ord och bilder och med korta musikexempel om Kai Gullmar, som var en kvinnlig pionjär under början och mitten av 1900-talet. Dels var hon Sveriges första kvinnliga schlager- och filmmusiktonsättare, dels var hon en föregångare i att leva relativt öppet i samkönade relationer. I dag betraktas hon som en ikon i den lesbiska världen.

I min bok – och i mina föredrag – berättar jag om hennes uppväxt, karriär och om hennes queera sidor. Men det går inte att prata om dessa saker utan att komma in på den tid som hon levde och verkade i. Därför pratar jag också om populärkultur, mode med mera under tiden mellan cirka 1920 och 1960."

Medverkande

Ingela Hofsten är journalist, författare och föreläsare med bas i Sundsvall. Hon har tidigare arbetat för bland annat Sveriges Radio och Sundsvalls tidning.

Plats

Mötesplatsen Prästgatan 58, Östersund.

Övrig information

Arrangemang har fritt inträde och är öppet för allmänheten.

Föreläsningen arrangeras av Humanistiska Föreningen i samarbete med Folkuniversitetet och kommunens mötesplats Prästgatan 58 samt med kulturbidrag från Östersunds kommun och Region Jämtland Härjedalen.

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Östersund

ostersund@folkuniversitetet.se

Datum
11 nov. 2026 - 11 nov. 2026
Onsdag
Antal tillfällen
1
Första tillfället
ons 11 nov. 2026 kl 13:30-15:00
Plats
Prästgatan 58, 83133 ÖSTERSUND
Visa på karta
Studietimmar
1
Kurs-ID
506306
Pris
0 kr