Många vuxna vill förstå vad barn och unga gör i ”spelvärlden” men saknar språk och sammanhang för att prata om det eller för att delta själva. Den här kursen ger dig en introduktion till spelkultur som kulturform och gemenskap, samt möjlighet att själv prova några olika typer av spel.
Målgrupp
Kursen lämpar sig både för dig som känner att du har noll koll men vill förstå mer och dig som redan vet en del men vill reflektera, diskutera och prova på för att få en djupare förståelse för spelkultur. Kanske har du barn- eller barnbarn som lajvar, ett arbete där du möter unga gamers, eller bara en allmän nyfikenhet på att få veta mer om vad spelkultur är och kan vara!
Mål
Efter kursen har du fördjupat dina kunskaper om spelkultur, både i teori och praktik. Du kommer:
- förstå mer om vad spelkultur är
- känna till olika delar av spelkulturen
- kunna föra mer informerade samtal om spel
- förstå mer om spelkulturens sociala, kreativa och kulturella funktion
- ha fått reflektera kring olika frågeställningar kopplade till spelkultur
- ha provat några olika former av spel
- förhoppningsvis ha blivit sugen på att spela mer!
Kursupplägg
Under kursen varvas teori med gemensamma samtal och prova-på moment. Det kommer ges stort utrymme för samtal och deltagarnas egna frågor och reflektioner. Teman för kursens fyra träffar:
- Vad är spelkultur?
- Spelkulturens olika delar – digitala spel, analoga spel, levande spel och fandomkultur
- Vuxenvärldens roll – hur kan vuxna vara delaktiga?
- Gemensam fördjupning (anpassas efter deltagarnas önskemål)
Material
Allt kursmaterial tillhandahålls av kursledaren.
Kursledare
Sanna Vuorenmaa
Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Göteborg