Människan är det enda djur som ibland brister ut i tårar och snyftningar. Vad är meningen med detta egendomliga beteende, och hur kan något som ligger oss så nära ändå vara så gåtfullt?
- Plats: Krusenstjernasalen, entréplan i Agnes Kulturhus
- Tid: Måndag 9 november kl. 19.00. Dörrarna öppnas ca 30 minuter innan programstart
Om programmet
I boken Gråt ger sig Eric Cullhed, professor i grekiska vid Uppsala universitet, ut på jakt efter vad gråt egentligen är. I mötet med tänkare och forskare från olika platser och tider utvecklar han en förklaring till varför gråt inte bara är ett svaghetstecken utan ett språk som rymmer både sårbarhet och styrka – smärta, men också lycka och en antydan om livets mening.
Föreläsningen är ett samarbete mellan Folkuniversitetet och Gävle stadsbibliotek. Föreläsningen genomförs med ekonomiskt stöd från Folkuniversitetsföreningen.
Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Gävle