Oljemålning - nybörjare

Plats Visby

Det här är en kurs i vattenbaserad olja för nybörjare. Du kommer att lära känna färgernas och papperets egenskaper, penselhantering och annat du behöver för att börja måla.

Boka nu

Mål

Målet med kursen är att ge dig en stabil grund i oljemåleri och att du ska upptäcka glädjen i att skapa med denna fantastiska teknik.

Förkunskaper

Inga förkunskaper krävs. Kursen passar dig som är nyfiken på att börja måla olja och utforska dess möjligheter.

Kursinnehåll

Under kursen får du lära dig grunderna i denna tusenåriga konstform. Vi arbetar med vattenbaserade oljefärger som är lite smidigare.

  • Materialkännedom
  • Komposition och färglära
  • Praktiska övningar
  • Du får både gemensamma genomgångar och individuell handledning, allt för att utveckla ditt personliga uttryck

Kursmaterial

Färg ingår i kursavgiften. Information om rekommenderade inköp av penslar och duk skickas ut i samband med kallelsen.

Kursledare

Håkan Holm

Håkan Holm har arbetat som bildlärare, illustratör och art director. Han målar både i olja och akvarell på fritiden. Håkan har haft flera akvarellkurser på Folkuniversitetet och jobbar idag både som cirkelledare och lärare i våra lokaler i Visby.

Fotografi på Håkan Holm.

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Visby

info.visby@folkuniversitetet.se

Datum
13 okt. 2026 - 10 nov. 2026
Tisdag
Antal tillfällen
4
Första tillfället
tis 13 okt. 2026 kl 14:00-16:15
  • tis 20 okt. 2026 kl 14:00 - 16:15
  • tis 3 nov. 2026 kl 14:00 - 16:15
  • tis 10 nov. 2026 kl 14:00 - 16:15
Plats
Merkuriusgatan 1, 62141 VISBY
Visa på karta
Kurs-ID
139746
Pris
1575 kr