Virka & Sticka tillsammans - i samarbete med Heta Nystan i Gävle

Plats Gävle

Träffa andra handarbetsintresserade och skapa i gemenskap. Ta med ditt eget projekt, inspireras och dela tips och idéer kring virkning och stickning.

Boka nu

Det här är en studiecirkel i samarbete med Heta Nystan i Gävle.

Om studiecirkeln

Tycker du om att sticka eller virka, eller vill du lära dig mer? Då är du varmt välkommen!

Vi träffas för att handarbeta tillsammans, inspirera varandra, dela idéer och ge varandra tips. Du tar med ditt eget handarbete och arbetar i din egen takt.

Du behöver inte ha några förkunskaper. Både nybörjare och erfarna är välkomna.

Det här är ingen vanlig kurs med undervisning, utan en kreativ gemenskap där vi lär av varandra och har roligt tillsammans.

Studiecirkeln passar dig som:

  • tycker om att virka eller sticka
  • vill träffa andra med samma intresse
  • vill inspireras och utveckla dina kunskaper
  • är nybörjare eller erfaren – alla är välkomna.

Praktisk information

  • Du tar med eget garn, stickor eller virknål och det projekt du vill arbeta med.
  • Behöver du köpa garn kan du beställa det via Heta Nystan och få din beställning levererad till träffen.
  • Detta är en intresseanmälan. När tillräckligt många har anmält sitt intresse kontaktar en utbildningsledare gruppen.
  • En studiecirkel ska ha minst tre deltagare och omfatta minst nio studietimmar, fördelade på minst tre träffar.
  • Ni bestämmer själva när och var ni vill träffas. Träffarna kan vara hemma hos någon i gruppen eller på Folkuniversitetet.
  • Folkuniversitetet står för lokal samt kaffe och te.
  • Gruppen leder cirkeln tillsammans och lär av varandra.

Vid frågor kontakta utbildningsledare maria.olsson@folkuniversitetet.se

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Gävle

info.gavle@folkuniversitetet.se

Antal tillfällen
6
Första tillfället
kl -
Studietimmar
12
Kurs-ID
210314
Pris
0 kr