Forskningsföreläsning - Judarnas historia i Sverige distans live

Föreläsningar och samtal Plats Distans

Föreläsningen ges med stöd från Folkuniversitetsföreningen.

Boka nu

Carl Henrik Carlssons föreläsning utgår ifrån hans populärvetenskapliga översiktsverk ”Judarnas historia i Sverige” (Natur & Kultur 2021) som nominerades både till Augustpriset och Stora fackbokspriset. Han kan om så önskas helt eller delvis fokusera på Aaron Isaac, ”Sveriges förste jude”, utgående från den kritikerhyllade biografi han skrivit om denne och som utkom i april 2025.

Carlsson har forskat, skrivit och undervisat om sitt ämne under lång tid. Han anlägger gärna ett lokalhistoriskt perspektiv om så önskas. Han är en erfaren och engagerad föreläsare och har prisats för sin kombination av underhållning och folkbildning.

Föreläsare: Carl Henrik Carlsson är historiker, författare, docent och tidigare anställd som redaktör och forskare vid Svenskt biografiskt lexikon, Riksarkivet och Uppsala universitet.

Övrig information

Föreläsningen är kostnadsfri och genomförs i samarbete med Folkbildningsrådet.

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Södertälje

info.sodertalje@folkuniversitetet.se

Datum
16 nov. 2026 - 16 nov. 2026
Måndag
Antal tillfällen
1
Första tillfället
mån 16 nov. 2026 kl 18:30-19:30
Studietimmar
1
Kurs-ID
142226
Pris
0 kr