De evolutionära anpassningarnas onda dubbelgångare

Föreläsningar och samtal Plats Lund

Erik Svensson föreläser om de evolutionära anpassningarnas onda dubbelgångare - varför vi inte är eller någonsin kommer att bli perfekta.

Erik Svensson, professor på avdelningen för biodiversitet och evolution, Biologiska institutionen vid Lunds universitet, föreläser om de evolutionära anpassningarnas onda dubbelgångare - varför vi inte är eller någonsin kommer att bli perfekta. Föreläsningen ingår i Filosoficirkelns höstprogram 2026.

Medverkande

Erik Svensson, professor på avdelningen för biodiversitet och evolution, Biologiska institutionen vid Lunds universitet.

Plats

Palaestra, Lunds universitet.

Tid

Programmet är från 19.30-20.30. Vi uppmärksammar dock på att själva evenemanget börjar efter en akademiskt kvart och då med en sammanfattning av föreläsningen som ägde rum veckan innan. Den faktiska start- och sluttid för föreläsningen blir därför oftast närmare 19.45/20.00-21.00.

Övrig information

Fri entré. Ingen föranmälan.

Föreläsningen ingår i Filosoficirkelns föreläsningsserie som är ett samarbete mellan Folkuniversitetet, Filosoficirkeln och Lunds universitet. Föreläsningen ges med stöd från Folkuniversitetsföreningen.

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Lund

kundservice.syd@folkuniversitetet.se

Datum
20 okt. 2026 - 20 okt. 2026
Tisdag
Antal tillfällen
1
Första tillfället
tis 20 okt. 2026 kl 19:45-21:00
Plats
Paradisgatan 4, 22350 LUND
Visa på karta
Studietimmar
1
Kurs-ID
419115
Pris
0 kr