Erik Svensson, professor på avdelningen för biodiversitet och evolution, Biologiska institutionen vid Lunds universitet, föreläser om de evolutionära anpassningarnas onda dubbelgångare - varför vi inte är eller någonsin kommer att bli perfekta. Föreläsningen ingår i Filosoficirkelns höstprogram 2026.
Medverkande
Erik Svensson, professor på avdelningen för biodiversitet och evolution, Biologiska institutionen vid Lunds universitet.
Plats
Meddelas senare
Tid
Programmet är från 19.30-20.30. Vi uppmärksammar dock på att själva evenemanget börjar efter en akademiskt kvart och då med en sammanfattning av föreläsningen som ägde rum veckan innan. Den faktiska start- och sluttid för föreläsningen blir därför oftast närmare 19.45/20.00-21.00.
Övrig information
Fri entré. Ingen föranmälan.
Föreläsningen ingår i Filosoficirkelns föreläsningsserie som är ett samarbete mellan Folkuniversitetet, Filosoficirkeln och Lunds universitet. Föreläsningen ges med stöd från Folkuniversitetsföreningen.
Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Lund