Om Läsecirkeln:
Vi läser en gemensam bok en av böckerna om Hild, en planerad triologi. Vi pratar och diskuterar mycket – bokens handling, tema. Vid varje träff diskuterar vi också det vi har läst, genom samtal som leds av författarsystrarna Ewa Bäckström och Åsa Malmström.
Till varje tillfälle förväntas du har läst ett visst antal kapitel. Detta så att alla deltagare är förbereda och får ut så mycket som möjligt av varje tillfälle samt av läsecirkeln i sin helhet.
Kurslitteratur:
- en skönlitterär bok om Hilda (boken lånas ut vid läsecirkelns start)
Om boken:
Kristianstad 1935
Hilda arbetar på Damkappor i Kristianstad. Tillsammans med väninnorna Astrid och Viola delar hon skratt, hemligheter och drömmar om framtiden.
När hon möter Arvid, charmig och självsäker, tycks framtiden ljus. Men under ytan finns sprickor som hotar att rämna.
Gamla hemligheter och oväntade svek kastar långa skuggor över den till synes bekymmersfria sommaren. Sommarljus och skuggor är en gripande berättelse om kärlek och drömmar. Om modet att följa sitt hjärta – och om hur snabbt allt kan förändras.
Detta är den första boken om Hilda.
Kursledare
Ewa Bäckström
Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Kristianstad