Kreativt återbruk i textil

Plats Borås

Har du plagg eller textilier som bara ligger i garderoben? På den här kursen får du lära dig hur du med kreativitet och enkla tekniker kan ge dem nytt liv. Tillsammans utforskar vi remake och redesign – ett hållbart sätt att skapa personliga plagg och textila produkter med utgångspunkt i det du redan har.

Boka nu

Innehåll

Under kursen får du:

  • Utforska remake och redesign med fokus på kreativitet, funktion och hållbarhet.
  • Planera och genomföra förändringar av plagg och andra textilier.
  • Prova olika tekniker som sömnad, stickning, virkning, vävning och textiltryck när de passar ditt projekt.
  • Utveckla egna idéer och hitta kreativa lösningar med återbruk som utgångspunkt.

Kursupplägg

Kursen träffas en kväll i veckan, vilket ger dig möjlighet att arbeta vidare med dina projekt mellan träffarna och utveckla dina idéer i din egen takt.

Ta gärna med ett favoritplagg eller en textil som du vill ge nytt liv – eller hitta inspiration bland våra återbruksmaterial.

Vi arbetar både i grupp och individuellt med praktiska övningar och designprocesser. Kursledaren ger personlig handledning och inspirerar till att experimentera och hitta nya möjligheter i det material som redan finns.

Förkunskaper

Kursen passar både nybörjare och dig som har tidigare erfarenhet av textilt skapande.

Mål

Målet med kursen är att ge dig kunskap, inspiration och praktiska verktyg för att arbeta med remake och redesign. Efter kursen har du utvecklat din kreativa process och fått nya idéer för hur textilier kan återbrukas på ett hållbart och personligt sätt.

Kursledaren

Moa Ekvall är utbildad textilingenjör och har en masterexamen i textilteknologi från Textilhögskolan i Borås. Hon brinner för hållbarhet, remake och att ge nytt liv åt textilier genom kreativt skapande.

Med erfarenhet som workshopledare inom textilt hantverk, lagning och återbruk guidar Moa deltagare på ett inspirerande och pedagogiskt sätt. Hon har bred kunskap inom sömnad, mönsterkonstruktion, vävning, tryck, färgning och broderi, och tycker särskilt om den kreativa processen att utgå från något befintligt och göra det personligt och unikt.

Kursledare

Moa Ekvall

Mitt namn är Moa Ekvall och jag har kunskap kring textila tekniker och hantverk. Jag brinner för hållbarhet och alla sorter av miljövänliga aktiviteter kring bevarande och förlängning av livslängd för textilier!

På Folkuniversitetet kommer jag hålla i en kurs inom Remake och Redesign och en föreläsning vid namn Textilkunskap – material, tekniker och historia.

Från tidigare uppdrag har jag erfarenhet av att leda workshops inom textilt hantverk, lagning och remake samt hållit föreläsningar i textilkunskap. 

Till dig som deltagare tror jag mina kurser på Folkuniversitetet kommer ge dig en friare syn på textilt återbruk med praktisk kunskap att ta dig an olika remake-projekt. Du kommer även få en övergripande förståelse för textil, dess värde och möjligheter! 

Jag tycker om lekfullt experimenterande av uttryck och stil och tror starkt på att motverka prestationsångest kring textila hantverk, för ingen kommer syna dina sömmar!

Gällande egna fix- och lagningsprojekt är mitt motto:
Den bästa lagningen är den som blir av!”.

Moa Ekvall

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Borås

info.boras@folkuniversitetet.se

Datum
6 okt. 2026 - 3 nov. 2026
Tisdag
Antal tillfällen
5
Första tillfället
tis 6 okt. 2026 kl 18:00-21:00
  • tis 13 okt. 2026 kl 18:00 - 21:00
  • tis 20 okt. 2026 kl 18:00 - 21:00
  • tis 27 okt. 2026 kl 18:00 - 21:00
  • tis 3 nov. 2026 kl 18:00 - 21:00
Plats
Alingsåsvägen 6, 50435 BORÅS
Visa på karta
Studietimmar
20
Kurs-ID
321116
Pris
1650 kr