Brodera Delsbosöm

Plats Nyköping

Är du nyfiken på traditionellt svenskt broderi med Delsbosöm från 1800-talet? Du får lära dig och utforska den unika tekniken, som broderas på använt Linne utifrån dess historia från Hälsingland.

Boka nu

Förkunskaper

Kursen passar både nybörjare och dig med erfarenhet inom broderi.

Mål

Målet med den här kursen är att du ska lära dig grunderna i att brodera Delsbosöm och känna dig trygg med tekniken och mönstren. Du lär dig både praktiska färdigheter och kulturell bakgrund.

Innehåll

  • Material för Delsbosöm.
  • Typiska motiv och deras betydelse.
  • Grundtekniker.
  • Färgsammansättning
  • Historisk bakgrund och lokala traditioner.

Kursupplägg

Kursen är praktiskt inriktad med fokus på att utvecklas inom den specifika tekniken i Delsbobroderi. Du väljer fritt om du vill skapa ditt eget ritade mönster eller ett utskrivet som du får på kursen. Du kan göra flera mindre övningar eller redan vid första tillfället påbörja ditt egna projekt. På kursen får du individuell handledning varvat med praktiska genomgångar.

Studiematerial

Material ingår inte i kurspriset. Information om vad du behöver och var det kan köpas skickas vid kallelsen inför kursstart.

Upptäck en svensk broderiskatt och utveckla din kreativitet på Folkuniversitetet i Nyköping!

Kursledare

Veronica Syversen

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Södertälje

info.sodertalje@folkuniversitetet.se

Datum
8 okt. 2026 - 5 nov. 2026
Torsdag
Antal tillfällen
5
Första tillfället
tors 8 okt. 2026 kl 17:30-20:00
  • tors 15 okt. 2026 kl 17:30 - 20:00
  • tors 22 okt. 2026 kl 17:30 - 20:00
  • tors 29 okt. 2026 kl 17:30 - 20:00
  • tors 5 nov. 2026 kl 17:30 - 20:00
Plats
Fruängsgatan 22, 61131 NYKÖPING
Visa på karta
Kurs-ID
140099
Pris
1450 kr