Förkunskaper
Den här kursen är en fortsättningskurs och passar dig som har minst en termins erfarenhet av Dans för Parkinson.
Mål
Målet med den här kursen är att hitta rörelseglädje tillsammans med andra, stärka din balans och motorik, samt att träna den kognitiva hjärnan.
Innehåll
- Uttrycka sin konstnärlighet genom dans och rörelse.
- Uppvärmning med mjuka rörelser, sittande på stol.
- Stående dansövningar och förflyttningar över golvet.
- Improvisation och koreografi med fokus på rytm, puls och dynamik.
- Kreativa övningar för att utforska eget uttryck och estetisk rörelse.
- Nedvarvning med avslappnande rörelser.
Kursupplägg
Klassen leds av utbildade Dance for PD® -pedagoger som har erfarenhet av att undervisa personer med neurologiska diagnoser. Vi använder olika musikstilar och anpassar övningarna efter deltagarnas förutsättningar. Alla kan välja att dansa sittande eller stående.
Bra att veta
Observera:
Om du har behov av ledsagare eller assistent ansvarar du själv för att ordna detta.
Vänligen meddela oss på Balettakademien senast en vecka före kursstart via e-post:
ba.sthlm@folkuniversitetet.se
Ledsagaren ska närvara under hela dansklassen.
- Vi dansar i mjuka kläder och barfota, i strumpor eller i bekväma skor.
- Omklädningsrum och café finns tillgängligt.
- Färdtjänst lämnar dig direkt utanför Balettakademien, och receptionen ligger precis innanför entrén.
Läs mer om tillgänglighet och praktiska frågor här:
Om metoden
Dans för Parkinson är en metod utvecklad av Mark Morris Dance Group i USA. Metoden bygger på forskning som visar dansens positiva effekter på motorik, självförtroende och livskvalitet för personer med Parkinsons sjukdom. I dansen arbetar vi med rytm, balans, dynamik, kreativitet och glädje. Hos oss är du dansare!
Kom och fortsätt din dansresa med oss – vi skapar rörelseglädje tillsammans!
Mängdrabatt inom BA Danshälsa:
Vill du dansa mer?
Du som går en Danshälsa-klass har möjlighet att delta i ytterligare klasser per vecka till reducerad avgift, där avgiften för din andra och tredje kurs är 30% av ordinarie kursavgift.
Maila: balettakademien@folkuniversitetet.se för att ta del av erbjudandet.
Om det uppstår kö (reservlista) prioriteras deltagare som betalar full kursavgift.
Kolla in BA Danshälsas Filmer på YouTube här: BA Danshälsa
Kursledare
Åsa N Åström
Verksamhetsutvecklare Danshälsa
Åsa N. Åström är dansare, koreograf och utvecklare av Danshälsa på Balettakademien i Stockholm. Hon är utövande danspedagog i Danshälsa med klasser i bland annat Dans för Parkinson, Neurodans och Dans genom Klimakteriet.
Hon är i grunden professionell dansare, både internationellt och nationellt, i danskompanier och som frilans samt som koreograf. På Balettakademien utbildar hon nya pedagoger i Dance for PD, och är certified Dance for PD® teacher. Åsa är även verksam i kommittén Dance for Health IADMS, International Association for Dance, Medicine and Sience. Hon är en av grundarna av nätverket Dans för Parkinson Sverige och aktiv i flertalet projekt inom området Danshälsa/Dance for Health.
Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Stockholm