Målgrupp
Kursen vänder sig till dig som har dansat tidigare med minst två till tre års förkunskaper.
Innehåll
I jazzen ingår allt från lyriska kombinationer med influenser av modernt till funk och olika streetstilar, och vi hämtar inspiration från olika musikstilar. Under terminens gång övar vi in olika koreografier. Alla lärare undervisar i sin individuella stil.
Förkunskaper
Intermediate - minst två till tre års förkunskaper. Kursen är för ungdomar från 16 år och vuxna.
Kursledare
Julia Svensson har examen från Balettakademiens yrkesdansarutbildning i Stockholm 2018 och har även arbetat med tv/film som koreograf och skådespelare. Julia Svensson har de senaste 5 åren varit verksam som professionell dansare.
I samarbete med Balettakademin
Kursen ges i samarbete med Balettakademin Göteborg, en av Nordens ledande skolor för dansare och musikalartister. Alla kurstillfällen sker i Balettakademins dansstudios. Balettakademin Göteborg är en del av Folkuniversitetet.
Kursledare
Julia Svensson
Julia undervisar inom Jazz och Contemporary på Folkuniversitetets kurser i Balettakademiens lokaler i Göteborg. Hon tog examen från Balettakademiens yrkesdansarutbildning i Stockholm 2018 och har även arbetat med tv/film som koreograf och skådespelare.

Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Göteborg