Kristjan Aunver

Kristjan Aunver - kursledare

Kristjan Aunver är grafisk formgivare och fotograf. Han arbetar som kalligrafilärare på Folkuniversitetet, men har under åren också hållit flera kurser analog och digital fotografi, med ett trettiotal utställningar och åtta böcker i resumén.

Berätta lite om dig själv, vad jobbar du med på Folkuniversitetet?

Jag har jag hållit på med kalligrafi sedan slutet av 60-talet. På Folkuniversitetet har jag de senaste åren kurser i västerländsk kalligrafi, både med bredspetsig penna och i Copperplatestilarna, som skrivs med spetsig penna. Kurserna har löpt i sex veckor och givits som helgkurser. Det är roligt att lära ut kalligrafi för man har nytta av att kunna skriva vackert och alla som deltar i mina kurser lär sig det. Att uttrycka sig i skrift handlar inte bara om vad man skriver utan också hur man skriver det. 

Varför är folkbildning viktigt för dig?

Universiteten har inte ensamrätt på utbildning. I studiecirklar har vi svenskar utbildat oss i över hundra år. Ja, det var vi som kom på idéen. För en lärare är folkbildning i studiecirkelform är bland det roligaste och viktigaste man kan ägna sig åt. Att likasinnade möts "i realtid" för att utbyta erfarenheter och lära av varandra i ett ämne som intresserar deltagarna är oslagbart pedagogiskt sett; alla bidrar med sina erfarenheter, förberedda och spontana frågor dyker upp och kursen får en dynamik som berikar deltagarna. Studiecirklar passar alla, de är lätta att anpassa så att alla deltagare får ut något.