Skönlitteratur som fredsstrategi

Föreläsningar och samtal Plats Staffanstorp

I det här föredraget diskuteras användandet av skönlitteratur som fredsstrategi i tre svenskspråkiga författarskap.

Frida Stéenhoff, Elin Wägner och Hagar Olsson var alla framstående och socialt engagerade författare med opinionsbildande kraft under 1900-talets första decennier. Inte minst gick de i dialog med, och bidrog till en västerländsk feministisk tanketradition om fred. Dessutom betonade de såväl sitt lokala Östersjösammanhang som ett internationellt perspektiv.

Genom att återvända till dessa författarskap i vår tid, visar det här föredraget på skönlitteraturens potential att både frammana den fred som (ännu) inte är och gestalta de komplexa frågor som stryker på foten medan bomberna faller.

Medverkande

Maria Mårsell är fil.dr. i litteraturvetenskap och verksam som forskare i filosofihistoria i projektet Women in the Nordic Enlightenment vid Köpenhamns Universitet.

Plats

Staffanstorps bibliotek, Staffanstorp

Övrig information

Föreläsningen är kostnadsfri och ingen anmälan krävs.

Denna föreläsning ingår i Bildning på bibblan, ett samarbete mellan Staffanstorps bibliotek och Folkuniversitetet Region syd. Tillsammans sprider vi aktuell forskning för en fördjupad förståelse av vår samtid. Föreläsningarna är kostnadsfria och genomförs med stöd av Folkuniversitetsföreningen.

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Malmö

kundservice.syd@folkuniversitetet.se

Datum
14 sep. 2026 - 14 sep. 2026
Måndag
Antal tillfällen
1
Första tillfället
mån 14 sep. 2026 kl 12:00-13:00
Plats
Torget 1, 24531 STAFFANSTORP
Visa på karta
Studietimmar
1
Kurs-ID
418225