Fritt broderi

Plats Malmö

Från dekorativa lagningar till textila konstverk - på den här kursen i centrala Malmö får du lära dig grunderna i broderi och får inspiration för nya projekt.

Boka nu

Kursinnehåll

Broderi ger dig en bred palett av tekniker för att dekorera textil och andra mjuka material. Under kursen fyller du på din verktygslåda med både traditionella tekniker och samtida uttryck. Du får inspiration och verktyg av kursledaren för att förverkliga broderiprojekt i just din stil.

  • de grundläggande stygnen
  • materialkunskap, olika typer av broderigarn
  • verktyg, rätt nål för rätt projekt, använda broderiram
  • ritning och överföring av mönster
  • efterarbete och montering

Kursupplägg

Gemensamma genomgångar varvas med individuellt arbete. Är du nybörjare lär du dig de grundläggande stygnen, har du tidigare erfarenhet ger ledaren dig inspiration och verktygen för att fortsätta utvecklas.

Förkunskaper

Inga förkunskaper krävs.

Material

Material ingår inte i kursavgiften. Ta med dig nålar, broderiram, liten vass sax och minst 6 olika färger av moulinégarn. Ta även med klädesplagg, duk, servett eller annan textil som du vill dekorera.

Tips

Det mesta du behöver för broderi kan köpas på loppis eller i större second hand-butiker. För nytillverkat material finns det ett bra utbud hos Södra Garn i Malmö.

Kursledare

Lotta Niemi

Lotta brinner för kreativt hantverk, remake och digitalt klädskapande i CLO3D och har jobbat med det i sitt egna företag och på Göteborgsoperans kostymateljé i 15 år.

På sin nuvarande ateljé i Karlshamn, Blekinge, skapar hon skräddarsydda plagg, håller workshops och konsulterar inom mina yrkesområden samt skapar unika remake-plagg och accessoarer för det egna märket RE:LN.

Hennes utbildning till mode-och textildesigner startade i Sydney, fortsatte på HDK Steneby och avslutades vid Textilhögskolan i Borås. Efter det har hon vidareutbildat sig till mönsterkonstruktör och CLO 3D designer/konstruktör på Tillskärarakademin.

Lottas vision är att låta fler ta del av ett lustfyllt, experimentellt och hållbart sätt att skapa och återskapa kläder. Världen är redan full av fantastiska material och produkter att jobba cirkulärt med genom rätt teknik, kunskap och kreativt tänk.

Lotta Niemi

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Malmö

kundservice.syd@folkuniversitetet.se

Datum
11 juli 2026 - 12 juli 2026
Lördag, Söndag
Antal tillfällen
2
Första tillfället
lör 11 juli 2026 kl 10:00-15:30
  • sön 12 juli 2026 kl 10:00 - 15:30
Plats
Regementsgatan 4, 21142 MALMÖ
Visa på karta
Kurs-ID
418820
Pris
0 kr