Dominostickning

Plats Göteborg

Upptäck dominostickning! Med enkla räta maskor och smarta minskningar skapas geometriska former som byggs samman till vackra mönster och textilier.

Boka nu

Under den här helgkursen lär du dig grunderna i dominostickning – hur rutorna byggs upp, hur de sammanfogas och hur färger och mönster kan kombineras för att skapa personliga uttryck. Vi arbetar steg för steg och du får möjlighet att påbörja ett mindre projekt eller en provlapp för framtida arbeten.

Målgrupp

Kursen passar dig som kan sticka och vill lära dig en ny, spännande teknik.

Mål

Målet är att du ska få kunskap om dominostickning som teknik och att utveckla förmågan att planera, sticka och sammanfoga dominorutor till dekorativa textila arbeten. När kursen är slut ska du kunna känna dig trygg med att fortsätta utveckla tekniken på egen hand.

Kursinnehåll

  • Förstå principen bakom dominostickning.
  • Lägga upp och sticka en grundruta i dominoteknik.
  • Utföra centrala minskningar som formar dominorutor.
  • Sticka vidare från befintliga rutor och bygga större ytor.
  • Kombinera färger för att skapa mönster och visuella effekter.
  • Planera och påbörja ett mindre projekt i dominostickning.

Undervisningsform

Kursen varvar gemensamma genomgångar och samtal med enskilt arbete under handledning av kursledaren.

Material

Material ingår inte i kursavgiften. Tekniken passar olika sorters garn och stickstorlekar. Ta med restgarner i liknande kvalitet och löpmeter samt stickor lämpliga för garnet.

Kursledare

My Barklind

My Barklind (1981) är ursprungligen från Malmö men har sedan 2005 bott  och verkat i Göteborg.

My är textildesigner och hantverkare med en passion för färg, form och kreativitet. Hon har en gedigen utbildning från både Textilhögskolan i Borås och Högskolan för design och konsthantverk (HDK) i Göteborg

Mys fokusområde ligger i olika garnhantverk, främst stickning men även virkning, broderi och väv. 

I egen regi handfärgas garn med växter och pigment från naturen och till dessa designas och skrivs stickmönster.

Hennes kollektioner rör sig mellan traditionella tekniker till moderna tolkningar av plagg och accessoarer.

Ord som hållbarhet, kvalitet och cirkuläret är ledord i arbetet.

My Barklind

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Göteborg

info.gbg@folkuniversitetet.se

Datum
24 okt. 2026 - 25 okt. 2026
Lördag, Söndag
Antal tillfällen
2
Första tillfället
lör 24 okt. 2026 kl 10:00-15:15
  • sön 25 okt. 2026 kl 10:00 - 15:15
Plats
Norra Allégatan 6, 41301 GÖTEBORG
Visa på karta
Studietimmar
12
Kurs-ID
321045
Pris
1625 kr