Akvarell och olja med Liz Helen

Plats Borås

Denna kurs i Borås erbjuder en grundlig utbildning i målning med olja och akvarell, med fokus på att skapa en solid bas för att du ska kunna måla fritt och självsäkert. Genom kreativa övningar och färglära får du upptäcka glädjen i måleriet i en avkopplande och inspirerande miljö.

Boka nu

Innehåll

  • Kreativa övningar som aktiverar din kreativitet
  • Färglära: skapa färgcirklar och blanda nyanser
  • Tekniker för vattenlöslig oljefärg och akvarell
  • Stressfritt och inspirerande individuellt och gruppbaserat måleri

Kursupplägg

Undervisningen sker i en lugn miljö där mobiltelefoner är avstängda för att minimera störningar. Vi använder miljövänliga, vattenlösliga färger som är skonsamma för känsliga personer. Allt material, inklusive färger och verktyg, kan köpas direkt från kursledaren.

Förkunskaper

Inga förkunskaper krävs. Kursen är öppen för alla som vill utveckla sitt måleri.

Mål

Målet med den här kursen är att du ska känna glädje och avkoppling i ditt måleri. Du lär dig grundläggande färglära, tekniker för olja och akvarell samt att skapa harmoniska färgpaletter.

Studiematerial

Vi arbetar med Artisan´s och Lukas linoljefärg samt Sennelier och Cotman akvarellfärger. Ta med egna penslar och verktyg eller köp material på plats.

Kursledare

Helén Stenberg

Jag heter Helén "Liz" Stenberg och jag har företaget Borås Målarskola.

Jag har flera kurser i Akvarell och Oljemålning där jag lär ut grunder och tekniker, både till nybörjare och de som är mer vana. Och vi har kul under tiden.

Jag har målat i hela mitt liv och tänker inte sluta på länge. Visdomen och kunskapen bara växer med åren. Jag har gått konstskolor i Växjö, på Öland och i Göteborg. Jag har haft utställningar och varit med i konstrundor. En period hade jag eget galleri. Hjälpt en del med ansökningsprover till utbildningar mm. Kanske har man sett en och annan skata som jag har målat.

Efter kursen hoppas jag att du fått en del aha upplevelser, att du använder ögat på ett annat sätt och ”ser” mer. Att du blir lite biten av färg och form och vill skapa antingen själv eller i grupp. Att mobilen får en mindre betydelse och att bara vara här och nu i skapandet.

Mitt motto är att ”Alla kan måla” och att vara nyfiken och lära sig något nytt i livet skapar både mening och välmående och det bästa av allt, man blir aldrig för gammal.

Som Astrid Lindgren skrev ”Det här har jag aldrig provat, så det klarar jag helt säkert” - Pippi.

Helén Liz Stenberg

Sara Lorén

Jag är en kreativ person med en förkärlek för det enkla i livet. Redan som barn drogs jag till färg och form och att få uttrycka mig kreativt har alltid varit en viktig pusselbit. Med en bakgrund som ingenjör och ett stort intresse för arkitektur och design har jag alltid fascinerats av estetik. Jag har studerat konst och bild vid Högskolan Dalarna, deltagit i konstutställningar och gått på Borås målarskola. Jag tycker om att utforska olika uttryck och tekniker, men har en särskild förkärlek för realistiska motiv.

I kursen Akvarell och oljemålning lär jag ut både grundläggande och fördjupande tekniker. Kursen riktar sig till både nybörjare och mer erfarna deltagare. Kursen ger tillräcklig kunskap inom färg och form för att kunna skapa på egen hand. Med stort engagemang hoppas jag kunna inspirera andra att påbörja sin kreativa resa.

För att vi ska kunna vara närvarande i stunden låter vi mobilerna vila under kursens gång.

Skapandet och den kreativa processen är den största vinsten, inte det färdiga resultatet. Mitt motto är: ”Kreativitet ger kreativitet, och med det kommer välmående.” Att vara nyfiken och lära sig nya saker ger glädje, och det bästa av allt är att man aldrig blir helt färdiglärd.

Sara Lorén

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Borås

info.boras@folkuniversitetet.se

Datum
1 sep. 2026 - 10 nov. 2026
Tisdag
Antal tillfällen
6
Första tillfället
tis 1 sep. 2026 kl 09:30-12:30
  • tis 15 sep. 2026 kl 09:30 - 12:30
  • tis 29 sep. 2026 kl 09:30 - 12:30
  • tis 13 okt. 2026 kl 09:30 - 12:30
  • tis 27 okt. 2026 kl 09:30 - 12:30
  • tis 10 nov. 2026 kl 09:30 - 12:30
Plats
Alingsåsvägen 6, 50435 BORÅS
Visa på karta
Studietimmar
24
Kurs-ID
320126
Fåtal platser kvar
Pris
1990 kr