Språkliga nivåer – GERS

Plats Fortbildning cirkelledare

INTERNUTBILDNING FÖR SPRÅKLÄRARE PÅ FOLKUNIVERSITETET - Vad kan en person som ligger på nivå A2 prata om egentligen?

Boka nu

På det här seminariet tittar vi övergripande på alla färdigheter (nivå A1 – C2) i GERS, Gemensam europeisk referensram för språk. Vi fokuserar sedan på vad som är kännetecknande för de olika nivåerna i muntlig produktion och interaktion. Vi tittar på filmade deltagare och diskuterar vilken nivå de ligger på.

Alla lärare är välkomna, men observera att seminariet hålls på svenska och filmklippen visar deltagare som läser svenska som främmande språk.

Lärare: Susanne Hellström ämnesansvarig pedagog i svenska

För dig som är anställd på Teoriavdelning utgår arvode för hela seminariet med 200kr + 12% semesterersättning.

Observera vid anmälan

Du måste ange din folkuniversitets e-postadress när du anmäler dig (xxx.xxxx@folkuniversitetet.se). Är du så nyanställd att du inte hunnit få en sådan ännu kan du använda din privata e-postadress.

Kursledare

Susanne Hellström

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Stockholm

direkt@folkuniversitetet.se

Datum
15 okt. 2026 - 15 okt. 2026
Torsdag
Antal tillfällen
1
Första tillfället
tors 15 okt. 2026 kl 15:30-17:00
Plats
Kungstensgatan 45, 11359 STOCKHOLM
Visa på karta
Studietimmar
2
Kurs-ID
142691
Pris
0 kr