Japanska nybörjare - A1 del 1 distans live

Plats Distans

Du lär dig att klara enkla vardagssituationer. Efter avslutad kurs kan du säga några meningar på japanska. Japanska nybörjare distans live innebär att du träffar din kursledare och dina kurskamrater i det digitala klassrummet.

Boka nu

Förkunskaper

Det här är en kurs för dig som inte har läst japanska tidigare, men även för dig som kan enklare fraser. 

Mål

Efter kursen har du en del av kunskaperna i japanska på nivå A1 enligt Europarådets referensram för språk. När du har uppnått nivå A1 kan du presentera dig själv och fråga andra om deras namn och var de bor, osv. Du kan förstå och använda enkla ord och fraser som rör dina behov eller konkreta vardagssituationer. Du kan samtala med någon som talar långsamt och tydligt.

Kursinnehåll

På kursen får du lära dig:

  • vanliga ord och enkla fraser
  • presentera dig själv och andra
  • ställa enkla frågor och förstå enkla svar
  • grundläggande grammatik
  • introduktion till den japanska kulturen och till dess samhällsliv.

Kursupplägg

Undervisningens fokus ligger på muntlig kommunikation och läraren använder japanska i hög utsträckning, även om du får grundläggande förklaringar på svenska. Du förväntas vara aktiv på lektionerna och har goda möjligheter att påverka kursens innehåll och upplägg. Räkna med några timmars hemarbete mellan kurstillfällena. 

Kursledare

Din lärare har japanska som modersmål eller motsvarande kunskaper. 

Kurslitteratur

Kurslitteratur ingår inte i priset för kursen. Information om vilken bok du ska använda meddelas i kallelsen.

Kursledare

Mieko Olausson

Jag heter Mieko Olausson. Jag kommer från en stad nära Tokyo i Japan, men bodde i Bryssel (i Belgien) ca 5 år innan jag kom till Sverige. Jag studerade franska och musik där. Jag undervisar japanska i klassrummet och på nätet och om japansk kultur på Folkuniversitetet.

Ett av mina huvudintressen är att lyssna på olika sorters musik (spansk, italiensk, fransk, engelsk och japansk) och att odla vindruvor vid min stuga. Jag har också visat en del av den japanska kulturen (teceremoni, pappersvikning, kalligrafi och matlagning) på olika ställen. Dessutom  talar jag om japansk kultur och sjunger japanska låtar på språklektionerna.

Mieko Olausson

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Göteborg

info.gbg@folkuniversitetet.se

Datum
15 sep. 2026 - 15 sep. 2026
Tisdag
Antal tillfällen
10
Första tillfället
tis 15 sep. 2026 kl 19:30-21:00
Studietimmar
20
Kurs-ID
320520
Pris
2625 kr