Japanska B1 del 1

Plats Östersund

Vill du fördjupa dina kunskaper i japanska och bli mer självsäker i att använda språket? På den här kursen fokuserar vi på att utveckla din förmåga att tala, läsa och skriva samtidigt som vi fortsätter att utforska den japanska kulturen. Perfekt för dig som vill ta nästa steg i språkinlärningen!

Boka nu

Förkunskaper

Det här är en kurs för dig som har gått Japanska A2 del 4 eller har motsvarande kunskaper. Om du är osäker på din nivå kan du göra ett språktest på vår hemsida: https://www.folkuniversitetet.se/mer-om-sprak/spraktest/ eller få rådgivning av din lärare före kursstart.

Mål

Målet med den här kursen är att du ska kunna delta i enkla samtal, använda komplexa grammatikstrukturer och förstå kortare texter och dialoger inom bekanta ämnen.

Innehåll

  • Mer avancerad grammatik och meningsbyggnad
  • Utökat ordförråd för vardagliga och sociala situationer
  • Träning i att läsa och förstå kortare japanska texter
  • Dialogövningar för bättre uttal och flyt
  • Läsning och skrivning av fler kanji-tecken
  • Fördjupning i japansk kultur och samhällsliv

Kursupplägg

Kursen består av 10 lektionstillfällen med uppehåll under v44. Undervisningen innehåller övningar i läsning, skrivning, hörförståelse och grammatik. Fokus anpassas utifrån deltagarnas behov för att ge en välbalanserad språkutveckling.

Studiematerial

Kurslitteratur ingår inte i priset för kursen. Du får information om det material som används och var du kan köpa det i samband med kallelsen till kursen.

Kursledare

Din lärare är kunnig i japanska och har lång erfarenhet av att undervisa. Hon brinner för att hjälpa sina elever att utvecklas både språkligt och kulturellt.

Övrigt

Det är efterfrågan som avgör om kursen kan starta eller inte. Tipsa gärna andra så ökar chanserna att kursen kan starta! Ibland hamnar kallelsen i skräppost-mappen, så kolla gärna där veckorna innan kursstart om du inte fått någon kallelse

Anmäl dig idag – skapa en starkare koppling till japanskan!

Kursledare

Mika Högström Ishihama

- Jag tycker att det är roligt att lära känna kursdeltagare. Jag strävar alltid efter att anpassa innehåll och utformning av kursen utifrån deltagarnas intressen, önskemål och behov.

Jag är född i Osaka, Japans största stad. Jag kom till Sverige som utbytesstudent 1992 och studerade svenska vid en folkhögskola. Sedan 1997 undervisar jag i japanska vid Folkuniversitetet i Östersund.

Jag arbetar som socionom när jag inte undervisar på Folkuniversitetet. Jag tycker om att läsa böcker, läser både på japanska och svenska. Jag åker även till Japan regelbundet för att hälsa på mina föräldrar och syskon.

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Östersund

ostersund@folkuniversitetet.se

Datum
7 sep. 2026 - 16 nov. 2026
Måndag
Antal tillfällen
10
Första tillfället
mån 7 sep. 2026 kl 17:30-19:00
  • mån 14 sep. 2026 kl 17:30 - 19:00
  • mån 21 sep. 2026 kl 17:30 - 19:00
  • mån 28 sep. 2026 kl 17:30 - 19:00
  • mån 5 okt. 2026 kl 17:30 - 19:00
  • mån 12 okt. 2026 kl 17:30 - 19:00
  • mån 19 okt. 2026 kl 17:30 - 19:00
  • mån 2 nov. 2026 kl 17:30 - 19:00
  • mån 9 nov. 2026 kl 17:30 - 19:00
  • mån 16 nov. 2026 kl 17:30 - 19:00
Plats
Kyrkgatan 45, 83134 ÖSTERSUND
Visa på karta
Kurs-ID
505683
Pris
0 kr