Italienska A1 del 2

Plats Lund

Det här är den andra kursen i italienska på nivå A1. Du lär dig att klara av fler enkla vardagssituationer. Du övar på att tala så att du snabbt blir bättre på att kommunicera på italienska.

Boka nu

Förkunskaper

Det här är en kurs för dig som har läst italienska A1 del 1 i sin helhet eller på annat sätt fått motsvarande kunskaper.

Mål

Efter kursen har du en del av kunskaperna i italienska på nivå A1 enligt Europarådets referensram för språk. När du har uppnått nivå A1 kan du presentera dig själv och fråga andra om deras namn och var de bor. Du kan förstå och använda enkla ord och fraser som rör dina behov eller konkreta vardagssituationer. Du kan samtala med någon som talar långsamt och tydligt.

Kursinnehåll

  • vanliga ord och enkla fraser
  • berätta om dig själv
  • ställa enkla frågor och förstå enkla svar
  • grundläggande grammatik
  • tala och skriva på italienska om enkla ämnen
  • kultur och samhällsliv

Kursupplägg

Undervisningen sker huvudsakligen på italienska och fokus ligger på muntlig kommunikation. Vi utgår från praktiska situationer och arbetar med par- och gruppövningar, hörförståelse och konversation. Du förväntas vara aktiv på lektionerna och har goda möjligheter att påverka kursens innehåll och upplägg. Räkna med några timmars hemarbete mellan kurstillfällena.

Kursledare

Kursledaren har italienska som sitt modersmål.

Kurslitteratur

Kurslitteratur ingår inte i kursavgiften. Information om vilken bok du ska använda och var du kan köpa den följer vanligtvis med kallelsen till kursen eller ges vid första kurstillfället. Vi använder litteratur som innehåller övningar i alla språkfärdigheter: läsa, höra, skriva och tala.

 

Behöver du ett annat upplägg? Hör av dig! Vi tar fram skräddarsydda lösningar för alla typer av undervisning.

Du når oss på:
046-19 77 00
kurser.syd@folkuniversitetet.se

 

Kursledare

Antonella Angelotti

"Jag kommer från Milano, en stad som kanske först och främst är förknippad med mode, men är också en stad med lång historia".

Jag kommer från Milano, en stad som kanske först och främst är förknippad med mode, men är också en stad med lång historia och som erbjuder mycket av konst och kultur för den som vill ha mer än bara shopping.

Jag har bott i Sverige i olika omgångar sedan 1987, arbetar som lärare i italienska på Folkuniversitet i Malmö och Lund sedan 2010. Jag har studerat främmande språk på Universitetet i Milano och har lärt mig tyska, engelska och franska, språk som jag även använt aktivt i mina jobb, bl.a. som tolk och reseledare. Denna bakgrund har gett mig både  kunskap och erfarenhet som är till stor hjälp för att lära ut italienska och stimulera kursdeltagarna till framsteg.
Det finns många anledningar till att lära sig italienska tycker jag, allt från att få ut mer av semesterresan eller nöjet att kunna följa  en film, opera eller läsa litteratur på orginalspråket, till att kunna använda det yrkesmässigt i affärskontakter.

Benvenuti ai miei corsi

Antonella Angelotti

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Lund

regionsyd@folkuniversitetet.se

Kursperiod
11 sep 2023 - 13 nov 2023
Måndag
Antal tillfällen
10
Första tillfället
mån 11 sep 2023 kl 15:00-16:30
  • mån 18 sep 2023 kl 15:00 - 16:30
  • mån 25 sep 2023 kl 15:00 - 16:30
  • mån 2 okt 2023 kl 15:00 - 16:30
  • mån 9 okt 2023 kl 15:00 - 16:30
  • mån 16 okt 2023 kl 15:00 - 16:30
  • mån 23 okt 2023 kl 15:00 - 16:30
  • mån 30 okt 2023 kl 15:00 - 16:30
  • mån 6 nov 2023 kl 15:00 - 16:30
  • mån 13 nov 2023 kl 15:00 - 16:30
Plats
Skomakaregatan 8, 22002 LUND
Visa på karta
Studietimmar
20
Kurs-ID
402589
Pris
2195 kr