Franska nybörjare A1 del 1

Plats Kungsbacka

Drömmer du om att kunna prata franska? På den här nybörjarkursen får du en grundläggande introduktion till språket och lär dig hantera enkla vardagssituationer, som att fråga om vägen eller presentera dig själv. Du kommer snabbt att kunna använda några fraser i praktiken!

Boka nu

Förkunskaper

Det här är en kurs för dig som inte har läst franska tidigare.

Mål

Målet för nivå A1* är att du ska kunna förstå och använda enkla meningar och samtala hjälpligt med någon som talar långsamt och tydligt.

Innehåll

På kursen får du lära dig:

  • vanliga ord och enkla fraser
  • berätta om dig själv
  • ställa enkla frågor och förstå enkla svar
  • grundläggande grammatik
  • tala och skriva om enkla ämnen
  • kultur och samhällsliv

Kursupplägg

Undervisningen sker huvudsakligen på franska och fokus ligger på muntlig kommunikation. Du förväntas vara aktiv på lektionerna och har goda möjligheter att påverka kursens innehåll och upplägg. Räkna med några timmars hemarbete mellan kurstillfällena.

Studiematerial

Kurslitteratur ingår inte i priset för kursen. Information om vilken bok du ska använda och var du kan köpa den följer vanligtvis med kallelsen till kursen.

Kursledare

Din lärare har franska som modersmål eller motsvarande kunskaper. Läraren har i regel en akademisk examen och goda pedagogiska kunskaper.

* Läs mer om kursnivåer

Kursledare

Sofia Hänel

Hej!
Mitt namn är Sofia Hänel och det är jag som är din nya kursledare i franska. Till vardags arbetar jag på en högstadieskola i Mölnlycke där jag undervisar i franska och svenska, så språk och pedagogik ligger mig väldigt varmt om hjärtat. När jag inte jobbar hittar du mig oftast med en god bok i handen, i skogen i ett trailspår, på resande fot för att upptäcka nya platser, men helst av allt umgås jag och samlar energi med min familj.

Jag har så länge jag kan minnas haft en enorm passion för det franska språket och, om jag ska vara helt ärlig, allt som har med Frankrike att göra – kulturen, maten, människorna, stämningen, musiken… och jag har som ung studerat både i Aix-en-Provence och i Perpignan - två underbara platser i södra Frankrike. Mitt stora intresse och glädje för Frankrike och det franska språket hoppas jag kunna smitta av mig på er under våra lektioner tillsammans.

Det här är vad du kan förvänta dig av kursen:

En trygg och avslappnad miljö
: Att lära sig ett nytt språk ska vara roligt och prestigelöst  vi övar och gör misstag tillsammans!

Praktisk nytta: Vi kommer att fokusera på användbara ord och fraser så
att du snabbt känner dig bekväm med att prata och förstå enkel franska.

Kultur och kuriosa: Vi kommer också att väva in lite fransk kultur och drömma oss bort till Frankrike genom att prata franska kultur, mat och traditioner.

Jag ser verkligen fram emot att lära känna er alla och att få starta den här
språkresan tillsammans med er.


À bientôt !
Med vänliga hälsningar,
Sofia

Sofia Hänel

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Kungsbacka

info.kungsbacka@folkuniversitetet.se

Datum
24 sep. 2026 - 10 nov. 2026
Tisdag
Antal tillfällen
8
Första tillfället
tors 24 sep. 2026 kl 19:15-20:45
  • tis 29 sep. 2026 kl 19:15 - 20:45
  • tis 6 okt. 2026 kl 19:15 - 20:45
  • tis 13 okt. 2026 kl 19:15 - 20:45
  • tis 20 okt. 2026 kl 19:15 - 20:45
  • tis 27 okt. 2026 kl 19:15 - 20:45
  • tis 3 nov. 2026 kl 19:15 - 20:45
  • tis 10 nov. 2026 kl 19:15 - 20:45
Plats
Nygatan 10C, 43430 KUNGSBACKA
Visa på karta
Studietimmar
16
Kurs-ID
320443
Pris
0 kr