Franska A1 del 1

Plats Östersund

Drömmer du om att lära dig franska från grunden? Den här kursen är perfekt för dig som är nybörjare och vill ta de första stegen mot att förstå och prata det franska språket. Du får lära dig användbara ord, enkla fraser och får en introduktion till fransk kultur.

Boka nu

Förkunskaper

Det här är en kurs för dig som inte har läst franska tidigare.

Mål

Målet med den här kursen är att du ska kunna förstå och använda enkla meningar och ord i vardagliga sammanhang. Du lär dig att presentera dig själv, ställa enkla frågor och få en grundläggande förståelse för franska.

Innehåll

  • Vanliga ord och fraser som används i vardagen
  • Enkel grammatik: substantiv, verb och grundläggande meningsbyggnad
  • Presentera dig själv och andra
  • Ställa och besvara basala frågor, t.ex. om namn, bostad och arbete
  • Uttal och intonation i franska språket
  • Introduktion till fransk kultur och tradition

Kursupplägg

Undervisningen sker huvudsakligen på franska med fokus på att tala och förstå språket. Du deltar aktivt genom samtal, övningar och dialoger. Räkna med att göra hemarbete mellan träffarna för att öva på grammatik, ordförråd och uttal. Kursen består av 6 träffar varannan lördag.

Studiematerial

Kurslitteratur ingår inte i priset för kursen. Information om vilken bok du ska använda och var du kan köpa den skickas ut före kursstart.

Kursledare

Anne är född i Frankrike men har bott i Jämtland i många år. Hon har erfarenhet av att undervisa och brinner för att hjälpa nybörjare att känna sig trygga med att använda franska i vardagslivet.

Övrigt

Kursens startdatum styrs av efterfrågan. Tipsa gärna andra som kan vara intresserade, så ökar chanserna att kursen blir av. Anmäl dig senast den 1 september för att säkerställa kursstart.

Tveka inte – anmäl dig idag och ta första steget mot att lära dig franska!

Kursledare

Anne Jacqueline

”Jag älskar språk och tycker att lära sig ett nytt språk är en rolig och spännande resa. Mitt mål är att ni ska våga använda franskan och få upptäcka den franska kulturen.”

Jag är fransyska och har bott här i Jämtland i flera år. I kursen får ni lära er grunderna i franska och möta den franska kulturen, med fokus på att kommunicera.

Jag tänker särskilt på er som vill kanske resa till Frankrike eller kunna prata franska med familjen, - det är alltid bra att våga säga några ord! Och glöm inte att jag också är med på den resan, jag fortfarande lär mig svenska.

Jag har tidigare vikarierat som lärare i franska på gymnasiet och i svenska på SFI. Innan jag flyttade till Sverige arbetade jag först inom teaterbranschen och sedan inom musikbranschen i Paris. Nu driver jag eget företag inom digital musikdistribution och arbetar också på en restaurang på fjället. Jag har alltid varit intresserad av språk och kultur, och av hur de kan skapa möten mellan människor.

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Östersund

ostersund@folkuniversitetet.se

Datum
12 sep. 2026 - 21 nov. 2026
Lördag
Antal tillfällen
6
Första tillfället
lör 12 sep. 2026 kl 09:30-12:30
  • lör 26 sep. 2026 kl 09:30 - 12:30
  • lör 10 okt. 2026 kl 09:30 - 12:30
  • lör 24 okt. 2026 kl 09:30 - 12:30
  • lör 7 nov. 2026 kl 09:30 - 12:30
  • lör 21 nov. 2026 kl 09:30 - 12:30
Plats
Kyrkgatan 45, 83134 ÖSTERSUND
Visa på karta
Studietimmar
18
Kurs-ID
505956
Pris
1600 kr