Ska du flytta eller reser du ofta till ett fransktalande land? Kan du grunderna i franska men önskar att du kunde hantera vardagliga samtal bättre? I den här kursen fokuserar vi på ordförråd och det talade språket - för att du ska kunna hantera viktiga vardagssituationer i vilket fransktalande land som helst, såsom småprat, matinköp, klädinköp, läkarbesök samt att beställa mat, dryck och till och med glass.
Målgrupp
För dig som siktar mot A2-nivån (dvs du har läst ett par, tre kurser på A1-nivå) och kan
- Grundläggande hövliga uttryck (säga hej, snälla, hej då, tack...)
- Grundläggande frågor (vad heter du? Tycker du om X och X?)
- Presens för -ER-verb och vissa oregelbundna verb (som être, avoir, faire och prendre),
- Siffrorna upp till 100,
- Vissa adjektiv (som beskriver utseende och färger).
Och även om du kan mer än så kan du ändå ha nytta av kursen.
Om du är osäker på om du uppfyller kraven för kursen kan läraren skicka ett exempel på en dialog så att du kan bedöma om kursens innehåll ligger på din nivå.
Mål
Efter kursen kommer du att ha alla de verktyg du behöver för att hantera vanliga problem och samtal i ett fransktalande land, samt kulturell insikt i hur du kan hantera vissa situationer. Dina konversationsfärdigheter kommer också att förbättras, eftersom kursen fokuserar på muntliga övningar.
Innehåll
I den här kursen kommer du att:
- Utöka ditt ordförråd genom en rad olika ämnen som rör vardagslivet i fransktalande länder: handla mat, gå på restaurang, bar eller café, besöka läkare och apotek samt hantera medicinska akutsituationer, handla kläder och föra småprat med lokalbefolkningen.
- Lära dig mer om den lokala kulturen för att inte framstå som ohövlig inför modersmålstalare och undvika missförstånd.
- Öva på att delta i konversationer i en trygg och stödjande miljö för att bygga upp ditt självförtroende.
- Få tips på hur du kan lära dig ordförråd hemma på ett mer effektivt sätt.
- Vi fokuserar inte på fransk grammatik eller skriftliga färdigheter - är det ditt behov - välj en ordinarie kurs, tex "Franska A2 del 1"
Kursupplägg
Fokus ligger på muntlig kommunikation. Vi utgår från praktiska situationer och arbetar med par- och gruppövningar, läs- och hörförståelse, och konversation. Du förväntas vara aktiv på lektionerna och har goda möjligheter att påverka kursens innehåll och upplägg. Du förväntas avsätta tid för att studera hemma och komma väl förberedd till lektionerna (till exempel genom att läsa igenom en dialog eller ordlistan i förväg). Du behöver inte köpa någon kursbok inför den här kursen.
Lärare
Din lärare har franska som modersmål eller har bott en längre tid i ett fransktalande land. Pedagogen har i regel en akademisk examen och goda pedagogiska kunskaper som ligger till grund för en omväxlande och stimulerande undervisning.
Kursledare
Thaléa Buvat
Hej på dig! Mitt namn är Thaléa och jag kommer från Lille, den största staden i norra Frankrike. Jag har en magisterexamen i språkundervisning och har arbetat som fransklärare i Frankrike, Paraguay och Sverige.
På Folkuniversitetet undervisar jag i franska: jag har en passion för språk och kunskapsförmedling. Jag tycker att språk bör undervisas genom tänkande och lek, så att studenterna verkligen kan förstå hur språk fungerar tillsammans med deras modersmål. Jag älskar att dela kulturer och idéer samtidigt som man lär sig något nytt tillsammans. En perfekt kurs för mig måste vara medelsvår och bjuda på många skratt och konversationer!
Följ gärna med på kurs och lär dig hur att uttala "Cinq chiens chassent six chats" med mig! Jag lovar att du kommer att få ge mig din egen tungvrickare som revansch.
Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Göteborg