Hur fungerar skogen? Lär dig mer om svamp- och växtarter på skogsvandring i Gammliaskogen.

Föreläsningar och samtal Plats Region Norr

Är du nyfiken på hur skogen fungerar, vad svamp och växtarter gör i olika miljöer och hur skogen kan skötas för att hålla ekosystemen i balans?

Under denna skogsvandring får du lära dig hur växter och svampar samverkar i olika miljöer. Du får också en inblick i hur kol fördelas i skogens ekosystem, hur kväve rör sig mellan olika organismer och hur skogen kan skötas för att bevara dessa viktiga processer.

Guiden för vandringen är Nils Henriksson, skogsekofysiolog på SLU. Han forskar om biologiska processer som har betydelse för skogens tillväxt och ekosystemens funktion.

Medverkande

Nils Henriksson, Docent vid Institutionen för skogens ekologi och skötsel, Sveriges lantbruksuniversitetet (SLU), Umeå.

Plats

Gammliaskogen, Västerbottens Museum

Övrig information

Vi träffas vid ingången till Västerbottens Museum kl 15 och går tillsammans till Gammliaskogen. Ta med klädsel och skor som passar för skogsvandring!

Föreläsningen är kostnadsfri. Ingen föranmälan krävs.

Föreläsningen arrangeras i samverkan med Sveriges lantbruksuniversitetet och Västerbottens Museum, med stöd från Folkuniversitetsföreningen.

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Umeå

umea@folkuniversitetet.se

Datum
16 sep. 2026 - 16 sep. 2026
Onsdag
Antal tillfällen
1
Första tillfället
ons 16 sep. 2026 kl 15:00-17:00
Plats
Helena Elisabeths väg 3, 90342 UMEÅ
Visa på karta
Studietimmar
1
Kurs-ID
505986
Pris
0 kr