Laga och lappa för hand - Hållbar lördag

Föreläsningar och samtal Plats Stockholm

Kom till vår Lagningsateljé på vårt event Hållbar lördag. Du lär dig olika lagningstekniker för hur du kan laga och lappa dina trasiga plagg så de går att använda igen. Passet är kostnadsfritt men du behöver boka din plats.

Boka nu

I anslutning till vårt event Hållbar lördag den 28 mars kan du boka dig på ett av våra kostnadsfria Laga&lappa-pass. OBS! Endast ett pass per deltagare!

Välkommen till vår lagningsateljé och få lagningstips som du kan använda när du reparerar dina plagg. Du får prova på olika lagningstekniker och lär dig att reparera t.ex hål, revor och några vanliga lagningsmetoder. Provkit för de olika teknikerna finns att tillgå som du kan öva på under passet. Vill du laga byxor så tar du dock med dina egna, gärna med passande lagningslapp.

Lagningspasset är kostnadsfritt, men du behöver boka en plats.

OBS! Det är viktigt att du meddelar senast torsdag 26/3 kl. 12.00 om du inte kan delta. Det är många reserver som i så fall vill ha din plats!

Under passet kan du prova på lagningstekniker som:

Laga dina byxor med lapp - här tar du med dig dina egna byxor med ev. passande lapp. Vi har tillgång till enstaka symaskiner om det behövs.

Sashiko - japansk lagningsteknik handsömnad passar bra på t.ex jeans

Stoppa hål för hand på stickade plagg. Ta med ett eget plagg eller socka du vill laga eller öva tekniken på en provlapp som du får på plats..

Du får tips och råd av våra kunniga kursledare i återbruk och sömnad. Du får prova på olika lagningsmetoder. Det finns vissa redskap att tillgå som; sax, nålar, måttband, sprättare och svart/vit tråd, garn och lagningslappar.

Vi har två pass: kl. 09.30-11.30 och 12.30 -14.30. Max 14 deltagare per pass

Kursledare

Henrika Eggers

Henrika Eggers är utbildad inom sömnad på Stockholms Tillskärarakademi på den ettåriga utbildningen Mönsterkonstruktion och design och efter det den treåriga yrkesutbildningen i Dam- och klänningsskrädderi. Hon har arbetat på teaterskrädderi och med remake på HMS’ syateljé där man ger gamla och trasiga plagg nytt liv. Idag driver hon eget företag med egen ateljé inom sömnad och remake och arbetar som kursledare hos oss på Folkuniversitetet och på Tillskärarakademin.

"Jag har valt mitt yrke och utbildning för att jag har ett stort intresse för hållbarhet och vill vara en del av förändringen i klädindustrin. Jag älskar att uttrycka mig kreativt och med mina händer. Remake och återbruk av kläder ger möjlighet att skapa nytt av bortglömda trasiga plagg, man skapar något unikt och samtidigt värnar man om miljön."

"Mitt mål med kurserna på Folkuniversitetet är att alla kan skapa på sitt sätt och i sin takt och jag tycker det är så fint att få vara med på vägen och hjälpa kursdeltagarna att komma dit. Jag vill att alla ska kunna ha möjlighet att lära sig sy, därför känns det otroligt roligt att kunna vara med på den resan."

 

Fotografi av Henrika Eggers.

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Stockholm

direkt@folkuniversitetet.se

Datum
28 mars 2026 - 28 mars 2026
Lördag
Antal tillfällen
1
Första tillfället
lör 28 mars 2026 kl 09:30-11:30
Plats
Kungstensgatan 45, 11359 STOCKHOLM
Visa på karta
Studietimmar
3
Kurs-ID
137358
Pris
0 kr