Syftet med denna studiecirkel är att tillsammans fördjupa förståelsen för vad demokrati innebär i praktiken-i samhället, i vardagen, på arbetsplatsen och i föreningslivet-samt utveckla deltagarnas förmåga att vara aktiva medborgare i en föränderlig värld.
Bra att veta
Studiecirkeln är kostnadsfri men du behöver göra en intresseanmälan för att din plats ska kunna bokas. I god tid innan start kommer du få startinformation skickad till din e-post.
Kursinnehåll
Kursen vill erbjuda en fördjupad förståelse för vad demokrati egentligen är, vilka förutsättningar som måste vara uppfyllda och vilka grundläggande värderingar som är styrande.
Vi går igenom grundläggande begrepp som olika former av demokrati. Vad krävs för att ett samhälle ska kunna kallas demokratiskt? Hur centrala är till exempel begrepp som yttrandefrihet, föreningsfrihet, maktdelning och självständiga rättsinstitutioner?
I diskussionsform behandlar vi också våra personliga åsikter som t ex “vilka demokratiska värden är viktigast för just dig - och varför?”
Globalt sett har allt fler stater utvecklats i en auktoritär riktning och demokratin är utsatt för hot på många sätt, så även i Sverige. Vi analyserar vad filterbubblor och algoritmer gör med hur vi uppfattar omvärlden, och hur vi kan tänkas påverkas av AI och fejkad information.
Demokrati uttrycks inte bara genom allmänna nationella val utan har betydelse även i vardagen. Hur fungerar demokratin i vår vardag t ex i bostadsrättsföreningar, idrottsklubbar och i andra sammanhang?
Kursupplägg
Vi träffas vid 6 tillfällen varannan vecka. Kursledarna ger introduktioner vid varje träff. Upplägget bygger på aktivt deltagande.
Kursledare
Jan Vilhelm Gustafsson
Mats Olof Kurol
Stephen Harold Bjar
Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Västerås