Propaganda och desinformation utgör allvarliga utmaningar för det demokratiska samhället och kommersiella digitala plattformar och deras algoritmer riskerar att förstärka spridningen. Olof Sundin visar hur dessa utmaningar ser ut och samhällets försök att utveckla motståndskraft i form av medie- och informationskunnighet i allmänhet och källkritik i synnerhet.
Olof Sundin är professor vid Lunds universitet och har under många år forskat om hur propaganda och desinformation förändrar förutsättningarna för och synen på kunskap, fakta och källkritik.
Medverkande
Olof Lundin är professor i Biblioteks- och informationskunskap, Lunds universitet
Plats
Staffanstorps bibliotek, Staffanstorp
Övrig information
Föreläsningen är kostnadsfri och ingen anmälan krävs.
Denna föreläsning ingår i Bildning på bibblan, ett samarbete mellan Staffanstorps bibliotek och Folkuniversitetet Region syd. Tillsammans sprider vi aktuell forskning för en fördjupad förståelse av vår samtid. Föreläsningarna är kostnadsfria och genomförs med stöd av Folkuniversitetsföreningen.
Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Malmö