Om föreläsningen
Johanna Petterssons presentation handlar om utvecklingen av livsmedelsberedskapen i Sverige ur ett politiskt-historiskt perspektiv.
Från uppbyggandet av ett omfattande totalförsvar, vilket bland annat inkluderade beredskap för att trygga matförsörjningen i händelse av krig, till 90-talet, när totalförsvaret och beredskapspolitiken reformerades i samband med kalla krigets slut och inträdet i EG(EU), då frågan om livsmedelsförsörjning försvann från agendan.
Hur ser det ut idag när krigsmullret återigen hörs och Sverige gått med i NATO? Vad kan vi lära av historien och vilka förutsättningar finns att klara livsmedelsförsörjningen i händelse av krig eller kris?
Övrigt program under dagen
”Militär säkerhet, försvarsberedskap och doktrin i en orolig tid” med Anders Hedlund, tidigare överstelöjtnant Dalregementet I13
”Konfliktkunskap – vardagliga färdigheter som en väg till fred” med Karin Utas Carlsson, filosofie dr. i Fredsundervisning.
”Beredskapspolitik, livsmedelsförsörjning och samhällets uthållighet i händelse av krig eller kris” med Johanna Pettersson Fürst, filosofie dr. i statsvetenskap, UU
Moderator Peter Fritzell Strömstad akademi
Paneldiskussion
• Ger militär upprustning ökad trygghet, eller ökad otrygghet?
• Finns det alternativ till militarisering lokalt och globalt i tider av internationella kriser
• Hur hänger vardagens konflikter ihop med krig och geopolitik?
• Vad kan forskning om konfliktlösning lära oss om framtidens säkerhet?
• Agenda 2030 –om freden i FNs globala mål
• Är FN som konfliktlösare döende? Kan det restaureras? Finns andra alternativ?
• Är kärnvapen-terrorbalans praktiskt möjlig som fredsbevarare idag?
Kostnadsfritt, ingen förbokning behövs.
Arrangör: Strömstad akademi i samverkan med Folkuniversitetet
Föreläsningarna genomförs med stöd av Folkuniversitetsföreningen
Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Falun