Kursinnehåll
Under kursen får du undersöka olika tekniker för att laga dina plagg. Vi kommer att jobba med både osynliga och synliga lagningar. Du får tips och idéer för att utveckla lagningar som passar din stil och dina kläder. Under kursen kommer du lära dig olika stygn och lagningar, materiallära, grundläggande färglära och olika sätt att förhålla sig till lagningar.
Kursupplägg
Gemensamma genomgångar varvas med individuellt arbete. Är du nybörjare lär du dig de grundläggande stygnen, har du tidigare erfarenhet ger ledaren dig inspiration och verktygen för att fortsätta utvecklas.
Förkunskaper
Inga förkunskaper krävs.
Material
Det kommer att finnas lappar i olika material och färger, nålar, lite moulinégarn och broderiramar. Det är bra om du har med dig eget garn om du har - eller om du vet att du vill använda mycket av en färg. Ta också med en vass liten broderisax.
Tips
Det mesta du behöver för broderi kan köpas på loppis eller i större second hand-butiker. Annars kan du hitta det du behöver hos Broderi och Garn, Slöjddetaljer eller KnappCarlsson.
Kursledare
Susanne Sadir - Min passion för skapandeprocessen driver mig framåt. Jag är handlingskraftig, idérik och omsorgsfull och har ett stort intresse för att ta vara på det vi har. Utifrån min kärlek för färg och form lagar jag kläder, saker och möbler som redan finns.
Lappa och laga - "Lagning är en livsstil, en protest och något väldigt vackert, det är fint att få ta hand om det som är skört"
Kursledare
Susanne Johansson
Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Göteborg