Mönsterkonstruktion och toilesömnad

Plats Borås

Du lär dig grunderna i mönsterkonstruktion för att på ett enkelt sätt konstruera egna grundmallar samt anpassa befintliga mönster efter egna mått och idéer.

Boka nu

Målgrupp

Kursen riktar sig till dig som har som mål att fördjupa eller repetera dina kunskaper i mönsterkonstruktion.

Vi tror att du som deltagare har som mål att utveckla dig eller att söka dig vidare till högre utbildning. Det är önskvärt med sömnadsvana för att du ska få bäst utväxling av kursen. Här får du kännedom om arbetsprocessen, du tillägnar dig begreppsapparaten och får kunskap om mönsterkonstruktion som ämne. Det är bra men inte nödvändigt om du har erfarenhet av att sy efter färdiga mönster. Vi utgår från grundmallarna och du konstruerar egna efter just dina mått, så att du skapar personliga grundmallar.

Mål

Du lär dig konstruera personliga grundmönster för kjol, liv, klänning (och eventuellt byxa) efter dina mått. Du får lära dig att konstruera enklare modeller efter egen design, från idé och måttagning till färdigt mönster.

Innehåll

Du får lära dig hur du tar relevanta mått och uträkningar för att konstruera passande mönster. Du syr toile av alla grundmönster som därefter provas av. På grundmönstren kommer du sedan att få göra modellförändringar efter egen idé.

Undervisningsform

I kursen kommer gemensamma genomgångar att varvas med självständigt arbete.

OBS! Kursen går under två helger, 25-26 april och 9-10 maj.

Litteratur/material

Du behöver penna, måttband, miniräknare, tyg- och papperssax, knappnålar, sytråd, 4 meter bomullsväv (lakansväv går bra om det inte är för urtvättat) och en pärm med plastfickor.

Vi använder oss av kompendier i kombination med material hämtat ur Inger Öbergs bok i mönsterkonstruktion, vilket finns tillgängligt i textilateljén.

  

Tips/mervärde

Utmärkt för dig som vill sy kläder efter din egen idé och som passar din kropp perfekt! Eller för dig som behöver grundkunskaper för att söka vidare.

Kursledare

Marlene Jahnke

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Borås

info.boras@folkuniversitetet.se

Datum
25 apr. 2026 - 10 maj 2026
Lördag, Söndag
Antal tillfällen
4
Första tillfället
lör 25 apr. 2026 kl 09:00-16:00
  • sön 26 apr. 2026 kl 09:00 - 16:00
  • lör 9 maj 2026 kl 09:00 - 16:00
  • sön 10 maj 2026 kl 09:00 - 16:00
Plats
Alingsåsvägen 6, 50435 BORÅS
Visa på karta
Kurs-ID
317693
Pris
2990 kr