Återbruka dina plagg - klädsömnad

Plats Stockholm

Kurs i återbruk/sömnad. Återanvänd dina kläder, sy om och skapa nya plagg. Lär dig laga med kreativa tekniker. Vi lär oss om remake, ändringar och hur vi kan ta till vara på våra kläder för att inte konsumera i onödan. Kursen går varannan vecka

Boka nu

Målgrupp

För dig som är miljömedveten och gillar återbruk och hållbara lösningar. Du vill sy om eller ändra dina gamla plagg till nya för att kunna återanvända dem igen.

Mål

Genom att sy om, laga eller återbruka får du kunskaper i ändringssömnad och en personligare garderob. Du lär dig ändra plagg och bidrar också till att skapa en hållbarare värld och lär dig hur du kan förlänga livslängden på dina kläder.

Innehåll

Teori och inspiration om återbruk och metoder för att laga och återanvända sina plagg varvas med praktiska övningar. Nybörjare gör enklare ändringar och får prova tekniker på hur man snabbt och enkelt kan uppgradera befintliga plagg. Kursdeltagarna får själva omarbeta de plagg som de tagit med sig under handledning.

Du väljer du vad du vill sy eller tillverka efter dina egna förkunskaper. Vid varje kurstillfälle går vi igenom några praktiska detaljer som vägleder och underlättar ditt arbete under kursens gång och i framtiden. Hur kan man tänka för att återbruka sina plagg? Du lär dig enkla och smarta lösningar för att återbruka din garderob.

Material

Material ingår inte i kursavgiften. Du tar med dig de sybehör, tråd och det material du behöver. Du tar med de plagg du vill laga, ändra eller återbruka. Ta med 2-3 plagg. I salen finns symaskiner och visa verktyg som sax, måttband, provdockor och pressjärn.

Undervisningsform/Kursupplägg

Kursdeltagarna arbetar med sina egna projekt under individuell handledning. Gemensamma genomgångar av moment som uppstår under kursens gång där alla deltagare kan lära sig nya sömnadsmoment. Kursen går varannan vecka ojämna veckor.

Kursledare

Henrika Eggers

Henrika Eggers är utbildad inom sömnad på Stockholms Tillskärarakademi på den ettåriga utbildningen Mönsterkonstruktion och design och efter det den treåriga yrkesutbildningen i Dam- och klänningsskrädderi. Hon har arbetat på teaterskrädderi och med remake på HMS’ syateljé där man ger gamla och trasiga plagg nytt liv. Idag driver hon eget företag med egen ateljé inom sömnad och remake och arbetar som kursledare hos oss på Folkuniversitetet och på Tillskärarakademin.

"Jag har valt mitt yrke och utbildning för att jag har ett stort intresse för hållbarhet och vill vara en del av förändringen i klädindustrin. Jag älskar att uttrycka mig kreativt och med mina händer. Remake och återbruk av kläder ger möjlighet att skapa nytt av bortglömda trasiga plagg, man skapar något unikt och samtidigt värnar man om miljön."

"Mitt mål med kurserna på Folkuniversitetet är att alla kan skapa på sitt sätt och i sin takt och jag tycker det är så fint att få vara med på vägen och hjälpa kursdeltagarna att komma dit. Jag vill att alla ska kunna ha möjlighet att lära sig sy, därför känns det otroligt roligt att kunna vara med på den resan."

 

Fotografi av Henrika Eggers.

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Stockholm

direkt@folkuniversitetet.se

Datum
11 feb. 2026 - 22 apr. 2026
Onsdag
Antal tillfällen
6
Första tillfället
ons 11 feb. 2026 kl 17:30-20:30
  • ons 25 feb. 2026 kl 17:30 - 20:30
  • ons 11 mars 2026 kl 17:30 - 20:30
  • ons 25 mars 2026 kl 17:30 - 20:30
  • ons 8 apr. 2026 kl 17:30 - 20:30
  • ons 22 apr. 2026 kl 17:30 - 20:30
Plats
Holländargatan 38, 11359 STOCKHOLM
Visa på karta
Studietimmar
24
Kurs-ID
132485
Pris
2850 kr