Innehåll
Det kan tyckas att ett tredimensionellt mönster på tyget är gjort med hjälp av virkning eller spetsvävning. Faktum är att denna teknik tillhör broderikonst: detta innebär att själva stygnen, gjorda med flera nålar, som är placerade ovanför tyget yta och vilar på det och fästs endast med sin bas.
Låter det komplicerat ?
Inte alls om man kan denna trolleriteknik.
Förkunskaper
Kursen är lämplig för de som har baskunskaper i broderi och önskar utvecklas vidare och få mer färdigheter i broderiteknik.
Kursupplägg
Ledaren ger dig inspiration under kursen och du kommer få vägledning och individuell hjälp att skapa en egen ros.
Material
Materialet tas med eller köps på plats. Materiallista kommer att tillhandahållas innan kursstart.
Kursledare
Inara Birkhane
Inara har älskat broderi från första stund och har genom åren gått många kurser i olika broderitekniker med lärare världen över.
"Årstidernas skiftningar påverkar både mina aktiviteter och min sinnesstämning. Jag var på jakt efter något nytt att sysselsätta mig med under de mörka vintermånaderna. Från den stunden när jag gjorde mina första stygn ville jag bara brodera mer och mer och den resan tar aldrig slut. Idag vill jag ge dig nycklarna till ett kreativt liv där du också får åstadkomma något fint som skapar balans i själen."

Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Norrköping